Redakcia spravodajstva PRESS.TV, zisťovala aktuálnu situáciu v Českej a Slovenskej republike na podnet našich,ale aj zahraničných divákov o stave nakazených rómov koronavírusom.

Česky a Slovensky hovorcovia ministerstva zdravotníctva podľa zákona o ochrane osobných údajov a  zdravotnom stave pacientov nám  bližšie informácie poskytnúť odmietli. Nám sa ale podarilo zistiť, ,že ani v Košiciach , Bratislave na Kramároch  a na Bulovke  v Prahe nie je ani jeden rómsky  pacient. 

Rómovia si to vysvetľujú tak ,že je to tým že  oni nenavštevujú  dovolenkové destinácie a tým pádom neprišli do styku s infikovanými osobami  koronavírusom.

Mohlo by vás zaujímať aj to že:

Premiér Peter Pellegrini (Smer) dnes potvrdil ďalších 6 nových prípadov nákazy koronavírusom. Na Slovensku je teda v súčasnosti 16 oficiálne potvrdených prípadov. Slovensko po rokovaní krízového štábu potvrdilo zavedenie prísnych bezpečnostných opatrení.

Ústredný krízový štáb dnes rozhodol pre koronavírus prijať prísne preventívne opatrenia, ktoré sa dotknú celého Slovenska. Informoval o tom bratislavský samosprávny kraj na svojej stránke.

Video: Premiér Pellegrini po rokovaní krízového štábu.

Bary, zábavné podniky, lyžiarske strediská, wellness centrá, kúpele, akvaparky, ale i detské kútiky budú od piatka (13. 3.) od 7.00 h zatvorené. Informoval o tom dosluhujúci premiér Peter Pellegrini (Smer) po štvrtkovom zasadnutí ústredného krízového štábu. Dodal, že sa tiež obmedzí prevádzka obchodných centier, cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu. Malé obchodíky, ale aj reštaurácie budú otvorené.

„V pondelok v spolupráci s mestskými políciami vyhodnotíme, aká je účasť v týchto nákupných centrách, a keď ľudia nebudú rešpektovať odporúčania minimalizovať počet návštev v týchto centrách, zvážime reštrikcie aj na pracovné dni,“ doplnila premiéra ministerka vnútra Denisa Saková (Smer).

Pellegrini ubezpečil, že sa nezatvárajú obchody s potravinami. „Naďalej bude fungovať transport tovaru, ktorý sa týka potravín, stravovania alebo lekárskych a medicínskych predmetov a preparátov. Autá budú prichádzať a zásobovať do všetkých obchodných reťazcov, tie sa nezatvárajú, obmedzuje sa len prevádzka obchodno-zábavných centier,“ dodal.

Podľa Pellegriniho si reštrikcie v prípade zábavných stredísk vyžiadala situácia, ktorej sú svedkom a ktorá nesvedčí o zodpovednosti časti obyvateľov. „S hrôzou zisťujeme, že prerušené vyučovanie, ktoré má byť preventívnym opatrením na spomalenie šírenia infekcie, si mnohí zamenili za prázdniny. Veselo sa rodičia s deťmi rekreujú v Jasnej, Tatrách, veselo navštevujú akvaparky,“ upozornil premiér. „Svet sa nezastaví, ak 14 dní nepôjdeme na plaváreň, lyžovať sa, to, čo je teraz prvoradé, je zdravie,“ zdôraznil a vyzval k zvýšenej občianskej a osobnej zodpovednosti k svojmu zdraviu i zdraviu iných.

Informoval o tom, že Správe štátnych hmotných rezerv SR sa podarilo zabezpečiť respirátory štvrtej generácie FFP4, ktoré budú distribuované infektologickým klinikám. “Takisto už máme v tisíckach kusov a zajtra môžeme rátať v miliónových kusoch s jednorazovými rúškami, ktoré budú distribuované do ambulancií, ale aj lekární či na úrady. “Pracovná skupina určí kľúč distribúcie týchto rúšok tak, aby boli bezplatne k dispozícii, uviedol premiér.

Informoval, že nemocnice disponujú približne tisíckou pľúcnych ventilátorov, štát by mal zvýšiť tento stav o desať percent. Uviedol, že vláda je v kontakte s kabinetmi iných krajín, napríklad Číny i Ruska, a má pozitívne spätné väzby v prípade poskytnutia materiálnej pomoci Slovensku.

Zoznam prijatých opatrení:

  • Zavedenie hraničných kontrol (a zachovanie len veľkých hraničných priechodov).
  • Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk.
  • Zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania.
  • Povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich z rizikových oblastí.
  • Zatvorenie škôl a školských zariadení na minimálne 14 dní.
  • Zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení.
  • Obmedzená prevádzka obchodných centier (cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu).
  • Zatvorené budú zábavné podniky a diskotéky, lyžiarske strediská i wellness centrá a aquaparky.
  • Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime.

Pellegrini na tlačovej konferencii po rokovaní Ústredného krízového štábu avizoval, že laboratórne testy v súvislosti s koronavírusom, bude na Slovensku po novom vykonávať aj najväčšia súkromná spoločnosť pre laboratórnu diagnostiku.

„Spoločnosť Medirex sa zúčastnila rokovaní k príprave laboratórnych kapacít pre vykonávanie virologických testov na Covid-19,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Diana Madarászová v stanovisku. Doplnila, že Medirex sústredí všetky kapacity na zabezpečenie procesov na pomoc Slovensku a viac informácií bude môcť poskytnúť v piatok (13.3.).

Firmy, ktoré vedia umožniť prácu z domu, by ju mali pracovníkom poskytnúť. Po rokovaní ústredného krízového štábu to v súvislosti so situáciou okolo nového koronavírusu uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

„Každé stretávanie sa je rizikové. Máme mobilné telefóny, sociálne siete, je možnosť audio či videokonferencií. Je čas, aby sa technické možnosti využívali čo najviac. Ak sú firmy, ktoré majú možnosť svojich zamestnancov nechať robiť z domu, situácia je taká, že to treba využiť,“ uviedol Mikas.

Kritika vlády

Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren v statuse na sociálnej situácii dnes uviedol, že testovaní ľudia na koronavírus nemajú od kompetentných orgánov žiadne informácie. O tom, že sú pozitívni, sa dozvedajú z tlačovky predstaviteľov vlády, nikto ich podľa neho nekontaktuje.

Ľudia sa len domnievajú, že sa jedná práve o nich a to podľa roku narodenia a práce, uvádza v statuse Chren.

Líder OĽaNO a budúci premiér Igor Matovič počas priebehu krízového štábu potvrdil, že zriadili tieňový krízový štáb pre situáciu so šírením koronavírusu. Dôvod na jeho vznik argumentoval nezvládnutím situácie dosluhujúcej vlády.

Video: Matovič potvrdil zriadenie tieňového krízového štábu.

Matovič dnes počas tlačovej konferencie uviedol, že bol zhrozený, keď mu na posledom krízovom štábe podľa jeho slov nikto nevedel odpovedať na otázku, aký má vláda plán v prípade, ak dôjde k ďalšiemu šíreniu nákazy v krajine. Zároveň vyzval dosluhujúceho premiéra Pellegriniho, aby pripravil a predstavil plán postupu v prípade, že na Slovensku bude niekoľko ohnísk nákazy koronavírusom.

Video: Brífing OĽaNO pred zasadnutím Ústredného krízového štábu.

Matovič na brífingu tiež vyzval všetkých Slovákov, ktorí boli v poslednej dobe v zahraničí – najmä v krajinách s potvrdeným výskytom koronavírusu – , aby dobrovoľne a preventívne ostali v domácej karanténe. Údaje, kto bol v zahraničí, chce budúci premiér Matovič získať priamo od mobilných operátorov.

Týmto ľuďom, by mali prísť od mobilných operátorov sms správy, ktoré ich upozornia na nutnosť ostať v karanténe. „Ak by napriek tomu chodili do práce a nakazili ďalších, môžu skončiť aj na pár rokov v base,“ upozornil Matovič.

Na celom Slovensku začala od štvrtka platiť mimoriadna situácia. Vyhlásila ju vláda SR v súvislosti s rizikom šírenia koronavírusu. Zároveň už od utorka (10.3.) platí zákaz organizovania hromadných športových, kultúrnych a spoločenských podujatí. Pre ľudí, ktorí sa vracajú z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu na Slovensko, platí pre ochorenie Covid-19 povinná domáca izolácia. Za porušenie karantény hrozia pokuty až do výšky 1650 eur.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV,časť textu prevzaté od zdroj: https://spravy.pravda.sk/