PRAHA: O rasizmus určite nejde, tvrdil hovorca hlavy štátu vo štvrtok na obrazovke Českej televízie, keď sa snažil vysvetliť, odkiaľ čerpal Miloš Zeman informácie pre jeho zavádzajúce výroky o nezamestnanosti Rómov, ktorý sa mal týkať vylúčených lokalít po celej republike. Jiří Ovčáček ako jeden z hostí relácie Máte slovo oznámil, že nejde o žiadne písomné štatistiky, ale o životnú skúsenosť prezidenta nadobudnutou pri jeho cestách po republike.

Hovorca prezidenta vo štvrtok v relácii Máte slovo s témou “Názor prezidenta na Rómov vysvetlil, kde sa vzala Zemanova informácia, ktorú Hrad považuje za relevantnú napriek hojnej kritike.

Čísla založené na skúsenostiach
Pani Jílková, ja vám prezradím niečo dôležité. Nejde o žiadne písomné štatistiky, ale o životnú skúsenosť. Viete akú? Uviedol svoj prejav Jiří Ovčáček pred moderátorkou debatného relácie.

Pán prezident šesť rokov poctivo obchádza jednotlivé kraje Českej republiky, a nielen nejaké krajské mestá, zachádza aj do tých najmenších miest a malých obcí, do štrukturálne postihnutých regiónov, bavia sa so starostami. A baví sa s občanmi na námestiach. Toto je výsledok šesťročné skúsenosti, ktorú pán prezident má.

A pokračoval. Nedávno sme boli v niektorých krajoch. Je to veľký problém, na ktorý si starostovia sťažujú. Nezamestnanosť v týchto regiónoch je vysoká. To by ale ešte nebol ten najväčší problém, ten najväčší problém je v tom, že ľudia jednoducho nechcú pracovať. A to riešme, povedal.

Štatistiky na úradoch práce nie sú
Keď sa ho moderátorka ešte raz opýtala, kde prezident čerpal informáciu o 90 percentách nezamestnaných Rómov, uviedol: Vy ste pred chvíľkou sama, pani Jílková, povedala, že žiadne štatistiky neexistujú a Romeu ja nepovažujem za validný argument.

Onen citát, ktorý odštartoval televíznú debatu vo štvrtok večer, znel doslova takto: Na základe mojich návštev v takzvaných vylúčených lokalitách som dospel k názoru, ktorý mi oznamovali starostovia a ďalšie komunálne predstavitelia, že 90 percent Rómov v týchto oblastiach nepracuje.

Také slová predniesol Miloš Zeman potom, čo sa stovky Rómov v Českej republike rozhodli na internet umiestniť fotografie z ich pracovísk. Prezidentovho slová označili za zbytočné, hraničí s rasizmom a predovšetkým nevybiehajúciej sa na pravde.

Pracujúci Rómovia však neboli jediní, koho tento citát prebudil. Ďalšie jemu podobné výroky prinútili niektoré organizácie k jasnému dištancu od takých slov. Vaša hrubá rétorika, ktorá má vyvolať strach a rasistický všeobecný odpor, je priamou hrozbou pre demokratické hodnoty a bezpečnosť jedincov i komunít,” uviedlo zas Európske centrum pre práva Rómov v liste adresovanom hlave štátu.

čísla sociológa
Do diskusie prispel tiež sociológ Daniel Prokop, ktorý povedal, že Zemanovej odhady o desiatich percentách pracujúcich Rómov sa zakladajú len na štatistikách z najviac sociálne vylúčených oblastí, avšak aj tak sú jeho slová ďaleko od reality. V týchto vylúčených lokalitách žije v Česku polovica Rómov, nezamestnanosť je tam určite vyššia, než vo zvyšku republiky. Ale pomer 10 percent pracujúcich a 90 percent nepracujúcich, ako tvrdí Miloš Zeman, tam určite nie je, povedal v rozhovore pre Lidovky.cz.

Prezidentov hovorca použil v relácii Máte slovo aj ďalší argument. “Ešte nedávno sama Agentúra pre sociálne začleňovanie uvádzala, že práve v tých štrukturálne postihnutých regiónoch, ako sú napríklad severné Čechy, je nezamestnanosť medzi Rómami skutočne 90 percent, ale znovu hovorím, je to skúsenosť pána prezidenta. Reálni ľudia o tom hovoria. To nie sú papiere a štatistiky, “dokončil tvrdenia.

Iné číselné fakty

Rómska poslankyňa a členka organizácie Romea Monika Mihaličková však tvrdí, že je zo 120 000 Rómov z chudobných lokalít asi 75 000 v ekonomicky aktívnom veku az nich podľa zistení z roku 2015 prácu nemalo asi 50 000. Na konci roka 2015 evidovali úrady práce 453 100 nezamestnaných , tento rok v auguste ich bolo 230 500. Podľa Mihaličkové je tak z počtov jasné, že väčšina nezamestnaných Rómovia nie sú.

Daniel Prokop tiež uvádza, že v najviac sociálne vylúčených lokalitách v  chudobných krajov síce nezamestnanosť medzi Rómami je až okolo 90 percent, lenže také číslo podľa neho tiež vôbec nereprezentuje zvyšok Českej republiky. “Samozrejme dá sa namietať, že aj 35 až 40% nezamestnaných je stále vysoké číslo. V lokalitách ako Šluknov, Jirkov či Chanová je pracovná aktivita medzi Rómami minimálna, ale v bohatších regiónoch, kde býva napríklad na ubytovniach, je naopak väčšinová, “argumentoval.

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV -Zdroj: Lidovky.cz