Vedcom sa podarilo nájsť pôvod nového zmutovaného kmeňa koronavírusu. Podľa nich vznikol v septembri na juhovýchode Anglicka v meste Canterbury. Nový variant vírusu sa potom rozšíril do celej Británie. Práve kvôli tomu následne premiér Boris Johnson uvrhol krajinu do ďalšieho Lockdown, píše Mirror.

Británia sa obávala, že zmutovaný kmeň by mohol rýchlo preniknúť do zahraničia. Čo sa nakoniec aj stalo. Vedci predpokladajú, že nový variant by mohol byť až o 70% infekčnejší než ten pôvodný. Vývojári vakcín sa však dušujú, že by vakcíny mali byť účinné aj proti tejto mutácii vírusu.

Novú mutáciu potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia. Prvá vzorka tohto variantu vedci objavili vlani 20. septembra. Odborníci sa domnievajú, že nový kmeň mohol vzniknúť dlhodobým mutováním vnútri “potlačené imunity” človeka. To znamená, že mutácia mohla vzniknúť napríklad u človeka s AIDS či rakovinou.

Prvé veľké ohnisko tejto mutácie vedci objavili v grófstve Kent na juhovýchode Anglicka. Odtiaľ sa vírus rozšíril do Londýna. Práve rýchlosť nárastu prípadov spôsobených novým Koronavírovim variantom bola hlavným dôvodom pre prísnejšie obmedzenia, ktoré Británia v posledných týždňoch zaviedla.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV