Mladosť pochabosť? Nie, tá rómska chce byť len radosť…a to sa aj podarilo.

 

Občianske združenie ROMA SAM vďaka finančnej podpore Kultúry pre národnostné menšiny v spolupráci s občianskym združením Rómski literáti v malebnom prostredí Malohontu v rekreačnom stredisku Mladá Hora sa počas 5 dní rozhodli naštudovať novú choreografiu pod vedením Petra Kačicu, tanečného guru v tradičných rómskych tancoch.

Choreografia s rozličnými prvkami a rôznorodého žánru, ako folk, country, prvky slovenských Rómov, maďarských Rómov, ale i baletné prvky tvoria mozaiku inovatívnej prezentácie starých rómskych tancov.

Samotná aktivita podporuje uchovávanie rómskych tradícii v radoch mládeže, detí, ktoré ROMIPEN cítia srdcom, tak ako uviedol Maroš Balog, človek, ktorý pôsobí pár rôčkov na poli kultúrnom v práci nie len s deťmi, mládežou, ale i skôr narodenými Rómami.

Súčasťou projektu sú aj vzdelávacie aktivity, ako napríklad história Rómov, rómsky jazyk, ale aj plánovaného rodičovstva, hospodárenia a multikulturalizmu.

Vystúpenie v rozsahu cca. 4 minút vo veľmi vysokom tempe s častou obmenou kreácii chce prostredníctvom pohybovej zručnosti mladého rómskeho tanečníka, mladej rómskej tanečníčky stiahnuť diváka, ako z radov rómskej komunity, tak aj majoritnej spoločnosti do krásy rómskeho sveta.

Táto choreografia uzrie svetlo sveta na viacerých najväčších rómskych festivaloch, ale i na plánovanom Vianočnom koncerte vo Zvolene i v Banskej Bystrici.

Organizátori tohto projektu plánujú na budúci rok preložiť projektový zámer s obdobnú myšlienkou avšak s piatimi tanečnými súbormi, čo sa do sa premietne do čísla cca. 100vky, takže tešiť sa bude načo…

Projekt je realizovaný vďaka finančnej podpore Kultúry pre národnostné menšiny rok 2018 Foto: OZ SAMROMA, ROLI

Text: Maroš Balog

 

Redakcia spravodajstva