Ide o príslušníkov jednej rodiny.

Koronavírus sa šíri bleskovo.
Koronavírus sa šíri bleskovo.Foto: TASR/AP Photo/Achmad Ibrahim

Nový koronavírus 2019-nCoV si v Číne vyžiadal už 213 obetí na životoch, nakazených je už takmer 10-tisíc ľudí. V najviac postihnutej provincii Chu-pej hlásili v piatok 1982 nových potvrdených prípadov nákazy. S odvolaním sa na oficiálne vyhlásenie čínskych úradov o tom v piatok informovala agentúra AFP.

Podľa AFP najnovšie čísla naznačujú, že počet úmrtí naďalej prudko rastie, a to aj napriek bezprecedentným opatreniam prijatým v čínskej provincii Chu-pej pred týždňom.

Táto nová bilancia bola zverejnená len pár hodín po tom, ako krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil vo štvrtok stav globálnej zdravotnej núdze.

Okrem Číny bolo potvrdených 98 prípadov nákazy v 18 krajinách sveta vrátane prípadov prenosu nákazy z človeka na človeka, ku ktorým došlo v Japonsku, Nemecku, vo Vietname a v USA.

Dvoch Slovákov s podozrením na koronavírus previezli zo Žiliny do Univerzitnej nemocnice Martin a izolovali. Odobrali im vzorky krvi a poslali do Berlína.

Koronavírus v Británii

Británia potvrdila prvé dva prípady nákazy koronavírusom, uviedla to britská televízia Sky News na svojom webe. Ide o príslušníkov jednej rodiny, ktorých testy boli pozitívne.

Úrady uviedli, že pacienti dostávajú špeciálnu starostlivosť a nie je dôvod na paniku. Lekári urobili všetky opatrenia, aby zabránili šíreniu vírusu.

Prvé prípady v Taliansku

Talianska vláda vo štvrtok večer oznámila, že pozastavuje všetky lety medzi Talianskom a Čínou po tom, ako lekári potvrdili pozitívne testy na nový koronavírus u dvoch čínskych turistov v Ríme.

“Myslíme si, že sme prvou krajinou EÚ, ktorá podnikla takéto preventívne opatrenie,” uviedol premiér Giuseppe Conte.

Turistov, podľa správ manželov, umiestnili do izolácie v ústave pre infekčné choroby v talianskej metropole. Polícia súčasne uzavrela izbu v hoteli v centre mesta, kde boli ubytovaní, a ďalších čínskych turistov z rovnakej skupiny dovolenkárov testujú na vírus. Úrady okrem toho zisťujú trasu pohybu oboch nakazených v Taliansku. Predpokladá sa, že pred týždňom pricestovali do Milána.

Koronavírus v Číne
Koronavírus v ČíneFoto: TASR/AP

Zdroj:https://www.tvnoviny.sk