Celý koncept je nejasný, mieni expert na rómsku problematiku.

BRATISLAVA. Balík opatrení na posilnenie uplatnenia marginalizovaných skupín na trhu práce, podľa experta na rómsku problematiku za hnutie OĽaNO Petra Polláka, prišiel neskoro a má nejasný koncept.

“Je nepredstaviteľné, aby štát myslel viac na cudzích ako na vlastných. Najskôr umožnia prácu vo fabrikách Srbom, Ukrajincom a iným cudzincom, až potom začnú premýšľať, ako zamestnať vo fabrikách dlhodobo nezamestnaných Rómov,” vyjadril sa Pollák v stanovisku, ktoré agentúre SITA poslal hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

Nie je jasné, o aké opatrenia by šlo

“Dôkladne poznám problematiku zamestnávania ľudí z marginalizovaných skupín a sociálne slabších, doposiaľ sa mi podarilo zohnať prácu zhruba 300 ľuďom, väčšina z nich boli dlhodobo nezamestnaní Rómovia z osád, preto viem, že náš pracovný trh minimálne posledné dva roky potrebuje akútne pracovnú silu. Napriek tomu vláda nepodnikla žiadne kroky, aby využila potenciál – pracovnú silu, dlhodobo nezamestnaných z rómskych osád. Ani dnes nie je jasné, aké opatrenia vlastne chcú zaviesť,” konštatuje Pollák

Ako informuje stránka splnomocnenca vlády pre rómske komunity, opatrenia, ktoré schválila vláda na utorkovej schôdzi, priamo podporujú zamestnanosť ľudí z marginalizovaných skupín.

Firmy, ktoré budú úspešné pri zamestnaní týchto ľudí, by mali rátať s priamou finančnou podporou. Môžu rátať aj s novým projektom asistentov pracovného začlenenia, ktorí majú pomáhať priamo firmám a ich novým zamestnancom.

Takisto sa vytvorí nová schéma udržateľnej zamestnanosti ľudí, ktorí už niekoľkokrát prešli aktivačnou činnosťou.

Zmeny v školstve

 

Okrem toho, v rámci opatrení ministerstvo školstva pripraví zavedenie povinnej predškolskej dochádzky a pripraví umožnenie nástupu detí zo špeciálnych škôl na ďalšie odbory stredných odborných škôl.

Pribudnú ďalšie opatrenia na prelomenie dlhovej pasce, ako aj medzirezortná skupina k zabezpečeniu udržateľnosti tzv. pomocných profesií ako sú napríklad terénna práca či komunitné centrá.

Podľa Polláka sú aj opatrenia z rezortu školstva neefektívne a neúčinné.

 

“Nerieši problém s nástupom detí do základnej školy. Odporúčania z mnohých projektov, štúdií a analýz sú jasné, predškolská výchova detí zo sociálne znevýhodneného prostredia má byť od troch rokov. Od piatich rokov je neskoro. Deti z rómskych osád musia prekonať jazykovú, kultúrnu a sociálnu bariéru, rok im na to nestačí,” konštatoval.

“Čakal som, že 380 miliónov eur, ktoré sa podarilo vybaviť za môjho úradovania, bude použitých najmä na riešenie zamestnanosti a vzdelávania. Nestalo sa tak a dnes už vieme, že sa im to do konca funkčného obdobia nepodarí. Po troch rokoch mali demonštrovať výsledky, ukázať, na čo sa reálne peniaze minuli, čo sa podarilo,” uzavrel.

 

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj:https://www.sme.sk/