Nový druh koronavírusu, ktorý v čínskom Wu-chane pripravil o život desiatky ľudí, sa podľa vedcov zrejme dostal na človeka z plazov.

K 22. januáru bolo týmto vírusom zasiahnutých 555 potvrdených prípadov. Modely ale naznačujú, že v skutočnosti môže byť počet chorých až trojnásobný.

Čínski vedci už dokázali prečítať genetický kód vírusu, takže ho teraz intenzívne skúmajú. Prvé výsledky analýz naznačujú, že zdrojom sú naozaj zvieratá predávané na wuchanskom trhu.

Práve z tohto trhu pochádzajú prvé prípady nákazy. Preto z neho teraz vedci a lekári pátrajú po „pacientovi nula“. Tento trh je známy tým, že sa na ňom okrem zvierat z fariem predávajú tiež divé zvieratá vrátane rôznych vtákov, králikov, svišťov, netopierov alebo hadov.

Genetik Wei Ji z Pekinskej univerzity spoločne s kolegami preskúmal genóm s piatimi vzorkami tohto nového vírusu a porovnal ho s 217 vzorkami vírusov získaných od širokého spektra zvierat.

Podobný vírusom z netopierov

Analýza hovorí, že nový vírus vyzerá veľmi podobne tým, ktoré sa vyskytujú pri netopieroch. Ešte podobnejší je z genetického pohľadu vírusom, ktoré napádajú hady.

„Výsledky vyplývajúce z nášho genetického skúmania naznačujú, že prvýkrát sú najpravdepodobnejším rezervoárom vírusov v prírode hady,“ uviedol vedec.

Vedci zvažujú variant, že nový vírus vznikol kombináciou dvoch. Jedného od netopierov a druhého od hadov. To sa podľa Petra Rabinowitza s Washingtonskej univerzity v Seattli môže stať, pokiaľ sú dva druhy udržiavané dlhodobo v tesnej blízkosti. Presne takéto podmienky boli aj na wuchanskom trhu.

Rabinowitz si myslí, že sa vírus medzi hadmi a netopiermi sa prenáša vzduchom. „Je to stále iba špekulácia, ale pokiaľ sa vírus nachádza vo výkaloch alebo slinách hadov, mohli by sa stať aerosolom a potom byť ľuďmi vdýchnutý, ak by sa na jednom mieste nachádzalo dostatok ľudí a hadov,“ uzavrel výskumník.

Zdroj:https://www.aktuality.sk Prevzaté !