Druhé testovanie budúci víkend nebude všade

Ide o 27 okresov, vrátane Košíc a Bratislavy, napriek tomu, že okres Košice I mali vyšší výskyt infekčných ľudí.

Okresy, v ktorých sa druhé kolo plošného testovania konať nebude:
– Banská Štiavnica
– Bratislava (celé mesto, teda okresy I až V)
– Galanta
– Hlohovec
– Komárno
– Košice (celé mesto, teda okresy I až IV)
– Košice-okolie
– Krupina
– Levice
– Lučenec
– Malacky
– Nitra
– Nové Zámky
– Pezinok
– Piešťany
– Poltár
– Revúca
– Rimavská Sobota
– Rožňava
– Senec
– Šaľa
– Trebišov
– Trnava
– Veľký Krtíš
– Zlaté Moravce
– Žarnovica
– Žiar nad Hronom
Vo večerných Televíznych novinách na Markíze Matovič povedal, že v okresoch, kde sa testovať nebude, budú certifikáty z minulého víkendu platiť dva týždne. „Ľudia, ktorí sa netestovali, jednoducho majú problém, aj napriek tomu, že budúci víkend to testovanie nebude.“ Zákaz vychádzania teda podľa jeho slov bude ďalej platiť, pričom ľudia, ktorí neboli na testovaní, majú možnosť ísť, ale za testom musia vycestovať mimo svojho okresu.

Budeš sa môcť zadarmo otestovať v každom okresnom meste

Od nasledujúceho týždňa začnú v každom okresnom meste zriaďovať mobilné odberové miesta, kde bude možné absolvovať antigénový test zadarmo. Podľa premiéra môže ísť na test hocikto, kto „sa na to cíti“.

Vo všetkých nemocniciach, ako aj v domovoch sociálnych služieb budú pracovníci aj pacienti či klienti pravidelne otestovaní, a to v intervale dvakrát mesačne.  V oboch prípadoch sa tiež využijú antigénové testy, ľudia za pretestovanie platiť nebudú.

Vstup na Slovensko bude povolený len ľuďom s negatívnym testom – PCR testy z Európskej únie na hraniciach uznávajú. Tí, ktorí ho nemajú, sa budú môcť nechať otestovať antigénovým testom priamo na hranici. Zmenší sa aj počet hraničných priechodov a obmedzí sa doba, kedy sa cez ne bude môcť prejsť. Takýto režim by mal platiť po druhom kole testovania.

Zdroj:https://refresher.sk/