V kontexte hlavnej témy posledných hodín by som rada pripomenula, že viacerí poslanci Smeru si pravidelne kupujú krúžky vo voľbách v rómskych osadách. Dokázať sa nám to podarilo jediný raz s Ivana Ratkovska pri posledných parlamentných voľbách. Všetko ostatné už roky počúvam od mimovládok a terénnych pracovníkov a stačí, keď sa v obci s osadou opýtate kňaza, alebo učiteľov.

Poslanci Peter Chudík a Stanislav Kubánek, obaja za Smer, sa záhadne prekrúžkovali v obci Lomnička, aj v neďalekej obci Rakúsy. Rakúsy boli o to evidentnejšie, že obec má dva volebné okrsky – osadu, a obec. V obci mali obaja nula krúžkov a vyhral tam celkom pochopiteľne najpopulárnejší politik Smeru Robert Fico. V osade vtedajší premiér úspech nemal a záhadne ho prekrúžkovali Kubánek s Chudíkom. Dokonca aj Robert Kaliňák sa v tom čase začudoval, že “tie čísla sú prekvapivé, ja som našťastie nikdy v žiadnom okrese pána predsedu neprekrúžkoval”.

Keď sme na prípad upozornili, polícia celkom slušne odhalila, čo sa presne v obci dialo. Našli aj kupovača, predvolali si aj poslancov, a Rómovia vypovedali, že si kupovali ich hlasy za cigarety. Čo čert nechcel, vyšetrovateľovi sa zdalo, že sú tam nejaké nezrovnalosti, a tak sociálne deprivovaných Rómov z osady (jedna zo svedkýň bola dokonca negramotná) posadil do konfrontácie s kupovačom. Efekt to malo okamžitý a zrejme aj plánovaný – Rómovia sa zľakli a všetci do radu popreli svoju pôvodnú výpoveď. Zrazu všetci povedali, že si vlastne na nič nepamätajú.

Poctivému vyšetrovateľovi by to mohlo byť čudné a mohol by mať podozrenie z toho, že svedkov, navyše z najzraniteľnejšej skupiny obyvateľov, by mohol niekto zastrašovať. Tomuto konkrétnemu to však čudné neprišlo, a neodsúdil na konci dňa kupovača, ani poslancov Chudíka a Kubánka, ale Rómov, ktorí povedali pravdu. Počujete správne. Všetci dostali trest za krivú výpoveď. Vtedy policajný prezident Tibor Gašpar mi to na tlačovej konferencii vysvetľoval tak, že aj on má skúsenosti, že Rómovia klamú. Aj sme sa tam vtedy pohádali, aj potom tlačovku ukončili.

Poslanci Chudík a Kubánek sedia v parlamente. Podarilo sa im prekrúžkovať. Informácie o kupovaní, ktoré nevieme zmonitorovať, chodia aj o iných poslancoch strany Smer a chodia ku mne roky. Toto bol jediný a dosť možno aj posledný prípad, keď sa nám to podarilo potvrdiť, a som si takmer istá, že už nám v živote žiadny Róm nikdy pravdu nepovie, pretože jediný výsledok je, že za to dostane trest on.

Píšem vám tento príbeh preto, že kupovať si hlasy od chudobných a málo vzdelaných ľudí, je úbohé. O to viac, že keď sa to hodí, tak politici vyťahujú pravidelne protirómsku kartu, ale na konci dňa sa neštítia ísť si tie hlasy pre istotu poistiť do osád.

V kontexte hlavnej témy posledných hodín by som rada pripomenula, že viacerí poslanci Smeru si pravidelne kupujú krúžky vo voľbách v rómskych osadách. Dokázať sa nám to podarilo jediný raz s Ivana Ratkovska pri posledných parlamentných voľbách. Všetko ostatné už roky počúvam od mimovládok a terénnych pracovníkov a stačí, keď sa v obci s osadou opýtate kňaza, alebo učiteľov. Poslanci Peter Chudík a Stanislav Kubánek, obaja za Smer, sa záhadne prekrúžkovali v obci Lomnička, aj v neďalekej obci Rakúsy. Rakúsy boli o to evidentnejšie, že obec má dva volebné okrsky – osadu, a obec. V obci mali obaja nula krúžkov a vyhral tam celkom pochopiteľne najpopulárnejší politik Smeru Robert Fico. V osade vtedajší premiér úspech nemal a záhadne ho prekrúžkovali Kubánek s Chudíkom. Dokonca aj Robert Kaliňák sa v tom čase začudoval, že "tie čísla sú prekvapivé, ja som našťastie nikdy v žiadnom okrese pána predsedu neprekrúžkoval". Keď sme na prípad upozornili, polícia celkom slušne odhalila, čo sa presne v obci dialo. Našli aj kupovača, predvolali si aj poslancov, a Rómovia vypovedali, že si kupovali ich hlasy za cigarety. Čo čert nechcel, vyšetrovateľovi sa zdalo, že sú tam nejaké nezrovnalosti, a tak sociálne deprivovaných Rómov z osady (jedna zo svedkýň bola dokonca negramotná) posadil do konfrontácie s kupovačom. Efekt to malo okamžitý a zrejme aj plánovaný – Rómovia sa zľakli a všetci do radu popreli svoju pôvodnú výpoveď. Zrazu všetci povedali, že si vlastne na nič nepamätajú. Poctivému vyšetrovateľovi by to mohlo byť čudné a mohol by mať podozrenie z toho, že svedkov, navyše z najzraniteľnejšej skupiny obyvateľov, by mohol niekto zastrašovať. Tomuto konkrétnemu to však čudné neprišlo, a neodsúdil na konci dňa kupovača, ani poslancov Chudíka a Kubánka, ale Rómov, ktorí povedali pravdu. Počujete správne. Všetci dostali trest za krivú výpoveď. Vtedy policajný prezident Tibor Gašpar mi to na tlačovej konferencii vysvetľoval tak, že aj on má skúsenosti, že Rómovia klamú. Aj sme sa tam vtedy pohádali, aj potom tlačovku ukončili. Poslanci Chudík a Kubánek sedia v parlamente. Podarilo sa im prekrúžkovať. Informácie o kupovaní, ktoré nevieme zmonitorovať, chodia aj o iných poslancoch strany Smer a chodia ku mne roky. Toto bol jediný a dosť možno aj posledný prípad, keď sa nám to podarilo potvrdiť, a som si takmer istá, že už nám v živote žiadny Róm nikdy pravdu nepovie, pretože jediný výsledok je, že za to dostane trest on. Píšem vám tento príbeh preto, že kupovať si hlasy od chudobných a málo vzdelaných ľudí, je úbohé. O to viac, že keď sa to hodí, tak politici vyťahujú pravidelne protirómsku kartu, ale na konci dňa sa neštítia ísť si tie hlasy pre istotu poistiť do osád. Zdroj videa: RTVS

Zveřejnil(a) Zuzana Kovacic Hanzelova dne Pátek 6. září 2019

Zdroj videa: RTVS,Zuzana Kovacic Hanzelova