Seriál Most!
Seriál Most!
Zdroj: YouTube / Česká televize
Český seriál môže byť iný, než len z tradične nemocničného, krimi či panelákového prostredia.

Most! vyvolal medzi divákmi kontroverzné spory pre vulgarizmy, no dosahuje vysoké – v niektorých ukazovateľoch i rekordné – čísla sledovanosti.

Medzi Mostom! stoja dva divácke tábory. Kritici podľa iDnes.cz hovoria o povrchnosti, či prvoplánovosti. Tie majú vytesňovať humor na úkor vulgarizmov. A tiež sa im nepáči, že „verejnoprávna televízia ide čoraz viac za snahou mať sledovanosť“.

O príbehoch sociálnej vrstvy skrachovancov 4. cenovej skupiny však jasne hovorí divácky výskum. Most! najviac vyhľadávajú vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Z nich takmer 47 % sleduje televíziu pravidelne a medzi mužmi vo veku 30 a 44 rokov sa tento podiel publika blíži k 45 percentám.

Česká televízia avizovala, že 8-dielny seriál si „neberie servítky“ a upozornila, že „vtipkuje o rasizme či chudobe“.

V pražských Kavčích horách vsadili na spoluprácu dvojice Jan Pružinovský a Petr Kolečko. Autori v humornom nadhľade zobrazujú neľahké témy, akými sú rasizmus, homosexualita či transgender.

Most! (upozorňujeme, že vo videu sa nachádzajú vulgarizmy)

 

Neľahké témy

Hlavným hrdinom je Luděk (Martin Hofmann), ktorého práve vyhodili z práce. Býval v polorozpadnutej barabizni, má veľa dlhov a problémy s exmanželkou a synom. Jeho brat sa dal preoperovať na ženu a svoje problémy sa snaží riešiť pri pive v krčme.

Seriál sa prevažne nakrúcal v reálnom prostredí Mosta. A z pohľadu slovenského diváka v ňom hrajú neokukaní hereckí protagonisti.

Podľa Alžběty Plívovej má Divácke centrum Českej televízie po každej odvysielanej časti zhruba 20 reakcií. „Niektoré sa vymedzujú voči vulgarizmom alebo typu seriálu. Napriek tomu z hľadiska odloženej internetovej sledovanosti je Most! Zatiaľ absolutným rekordmanom medzi programami z vlastnej tvorby ČT,“ povedala pre sever.

Prvý diel si pozrelo 1,2 milióna divákov, z archívu televízie 328-tisíc a počas siedmich dní po odvysielaní ešte ďalších 141-tisíc ľudí z webu televízie. Tým sa celková sledovanosť úvodnej časti dodatočne zvýšila o 44 %. Pri druhej časti to bolo o 40 %.

Sledovanosť rástla ďalej. Tretiu časti Mosta! si pozrelo ešte o 97-tisíc divákov viac, než druhý diel spred týždňa.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV Zdroj:https://www.aktuality.sk/