Kevin má 17-rokov a o svojej zákernej chorobe sa dozvedel ešte len pred nedávnom, lepšie povedané počas letných prázdnin keď pracoval doma v záhrade, po chvíľke sa mu zatočila hlava a omdlel prebral sa až v nemocnici.

Keď,že jeho rodičia v tú dobu pracovali v Českej republike, medzitým Kevin býval s dedkom, a práve on bol svedkom toho čo sa mu v ten deň prihodilo. “Všetci sme si mysleli,že to nebude nič vážne skrátka sa mu zatočila hlava a chlapec omdlel pravdepodobne s toho,že nedodržiaval pitný režim.” Povedala zronená matka pre redakciu spravodajstva PRESS.TV,ktorá ešte v ten deň pricestovala z Čiech domov.

Diagnóza: Leukémia krvi AML

8.jún 2019,bol najťažší deň pre celú rodinu,lekári po všetkých analýzach a kompletných zdravotných vyšetreniach, Kevinovi diagnostikovali leukémiu krvi tipu AML čo znamená,že trpí rakovinou krvi a súrne potrebuje darcu kostnej drene.

Čo je kostná dreň a prečo sa vykonáva transplantácia kostnej drene?

Aká je funkcia kostnej drene?

Kostná dreň je krvotvorné tkanivo nachádzajúce sa v dutine najmä veľkých a plochých kostí. Jej hlavnou úlohou je vytvárať červené a biele krvinky a krvné doštičky, ktoré sa následne vyplavujú do krvi, kde si plnia svoje funkcie. Červené krvinky prenášajú kyslík do tkanív, biele krvinky zabezpečujú obranu organizmu proti infekciám a krvné doštičky sa podieľajú na zastavení krvácania.

Vhodný darca kostnej drene je Kevinov biologicky otec.

Kevin mal ako sa hovorí “šťastie v nešťastí” jeho potencionálnymi darcami sú aj darcovia z Nemecka no mimo nich je vhodným darcom práve jeho biologicky otec,ktorý bez problémov s darcovstvom kostnej drene súhlasil, aj keď s nimi nežije, jeho rodičia keď bol Kevin ešte malé dieťa sa rozviedli a každý z nich si založili vlastné rodiny. Kevin s vlastným otcom mal vždy vynikajúci vzťah,aj preto sa rozhodol,že bude študovať v jeho blízkosti v Bardejove na strednej škole ako kuchár-čašník momentálne pre liečbu a hospitalizáciu musel požiadať vedenie školy o odklad.

Liečba je finančné náročná a preto rodina potrebuje našu pomoc.

Čoskoro sa Kevin podrobí transplantácii kostnej drene a takáto liečba niečo aj stojí,jeho matka musela ukončiť pracovný pomer,aby mu bola vždy na blízku tak,že všetky úspory čo mali minuli na dôležité veci ktoré Kevin nevyhnutne potrebuje. Jeho otčim s ktorým má Kevin tiež veľmi dobrý vzťah sa musí doma starať ešte o jeho dvoch mladších súrodencov ktorí sú ešte školou povinné.

Preto sa Kevin ako onkologicky pacient rozhodol,že cez facebook oslovi svojich priateľov a dobrých ľudí aby mu finančne pomohli.Jeho výzva chytila veľa ľudí za srdce a video sa šíry rýchlosťou blesku po sociálnych sieťach zdieľajú ho stovky ľudí.

Rómsky aktivista Nórbert Hmilansky vyzval všetkých lúdi,aby Kevinovi finančne pomohli.

Nórbert Hmilansky je rodák z Košíc,ktorý je v rómskej komunite veľmi známa osoba práve on sa rozhodol,že Kevinovi pomôže. Vyzval všetkých rómov,ale aj nerómov cez svoj facebook,aby ľudia dobrej vôle chorému chlapcovi pomohli. Odozva na seba nenechala dlho čakať a ľudia sa do finančnej zbierky postupne zapájajú. V najbližších dňoch bude mať Kevin zriadený vlastný transparentný účet na ktorom mu budú môcť darcovia finančné prispievať.

Leukémia sa veľmi často dlho nijak neprejavuje, na množstvo prípadov sa tak príde náhodne.

Ľudia idú napríklad na preventívnu prehliadku alebo na vyšetrenie pred plánovaným operačným zákrokom a rozbor krvi ukáže, že majú leukémiu. Brnenskí lekári vedia objasniť, či je u pacienta jeho leukémia dedičná a pomôcť rodinám, ktoré môžu byť chorobou ohrozené.

Leukémia je choroba, pri ktorej sa nadmerne množia a zhubne bujnejú biele krvinky. Premnožené bývajú predovšetkým v kostnej dreni. U leukémie dochádza vždy k postihnutiu kostnej drene a vo väčšine prípadov aj k poškodeniu krvi. Je to vlastne rakovina bielych krviniek, čo sú bunky zaisťujúce obranyschopnosť. Táto choroba teda postihuje jednu zo zložiek imunitného systému.

Na každý typ leukémie dnes lekári používajú iný liečebný postup. Niektoré sa liečia v podstate len biologickými liekmi, čo sú napríklad protilátky proti leukemickým bunkám. Proti ďalším typom pomáha chemoterapia, na iné sa musia kombinovať biologické lieky s chemickými liekmi, inokedy zaberá transplantácia kostnej drene. Niektoré typy leukémie nemusia chorého vôbec ohrozovať a nie je nutné sa liečiť. Veľmi dobre liečiteľná je napr. chronická myeloidná leukémia.

V prevažnej väčšine prípadov sa leukémia pri narodení nevyskytuje. Vzniká alebo sa rozvíja až za života človeka. Ľudia trpiaci zákernou chorobou sa často lekárov pýtajú, či nie je ich ochorenie dedičné. U leukémie dnes dokážu brnenskí odborníci (tým pod vedením profesora Michaela Doubka, vedúceho lekára leukemickej skupiny Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a genetika programu Molekulární medicína Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Masarykovy univerzity) na tieto otázky odpovedať presnejšie než v minulosti a pomáhať tak rodinám, ktoré môžu byť chorobou ohrozené

Kevin s rodinou keď ešte o svojej zákernej chorobe nič netušil.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV