Chlapca prepustili z nemocnice pred tromi týždňami a pomaly si zvyká na život bez končatín.

Abigail Wardleová so svojim synom Oliverom.

Abigail Wardleová so svojim synom Oliverom.Foto: Profimedia.sk
Obyčajná infekcia hrdla mala za následok amputáciu všetkých končatín. Angličanka Abigail Wardleová (23), ktorá takmer prišla o svojho jediného syna, rozprávala o jeho smutnom osude v rozhovore pre portál Daily Mail. Zdôvodnila to tým, že chce pomôcť ostatným matkám, ktoré ani netušia, aká zákerná dokáže byť otrava krvi.
Všetko sa začalo, keď mal malý Oliver ešte iba sedem mesiacov. Abigail si všimla, že jej syn pôsobí unavene a mäkké miesto nad čelom (fontanela) výrazne pokleslo. Žena zobrala syna k všeobecnému lekárovi, ktorý jej povedal, že Oliver je iba dehydratovaný. Predpísal mu zvýšený príjem tekutín, liek calpol (paracetamol pre deti) a poslal ich domov. Každý detský lekár by pri tom mal vedieť, že prepadnutie fontanely indikuje príznak otravy krvi.
Zdravotný stav chlapčeka sa však na druhý deň výrazne zhoršil – odmietal jesť, a keď ho matka zobrala na ruky, plakal od bolesti. Abigail zobrala Olivera do nemocnice, kde stratil vedomie a museli ho priviesť do stavu umelej kómy.
„Vôbec som nevedela, čo sa s Oliverom deje. Ešte väčšia neistota prišla, keď som počula doktora, ako telefonuje s kolegom z inej nemocnice a pýta sa ho, čo má robiť,” spomína Abigail na chvíle hrôzy.
„Oliverove končatiny začali fialovieť. Myslela som si vtedy, že mu je zima a prosila som sestričku, aby mu dala ponožky,” dodala matka chlapčeka.
Doktor jej povedal, že Oliver je na tom veľmi zle. Zistili, že má infekciu hrtana, ktorá spôsobila otravu krvi. Príznaky infekcie sa pri tom zo začiatku vôbec neprejavili.Doktorom sa podarilo chlapcov stav stabilizovať, matke však povedali, že môže kedykoľvek zomrieť. Hrozilo, že mu budú musieť amputovať všetky končatiny, ktoré už začali odumierať. Túto možnosť však považovali za krajné riešenie a snažili sa zachrániť aspoň jednu nohu. Pani Wardleová žiadala, aby syna operovali čo najskôr, lekári však váhali a miesto toho sa snažili zachrániť čo najviac z nekrózou napadnutého tkaniva.

Malý Oliver vo svojej detskej izbe.

Malý Oliver vo svojej detskej izbe.Foto: Profimedia.sk

Potom sa však stalo niečo šokujúce – keď Abigail prenášala Olivera, odumretá noha sama od seba odpadla a zostala jej v rukách. Končatina zostala visieť na kúsku kože, telo sa jej chcelo zbaviť. Ide o tzv. prirodzenú amputáciu, pri ktorej sa do tela neuvoľnia žiadne škodlivé látky.

Približne pred šiestimi týždňami chlapcovi amputovali zvyšné končatiny.

„Odkedy mu amputovali končatiny, opäť nabral chuť do života. Zrazu to bol úplne iný chlapec – šťastný, očividne to preňho bolo vykúpenie,” myslí si ťažko skúšaná matka.Chlapca prepustili z nemocnice pred tromi týždňami a pomaly si zvyká na život bez končatín.

„To, čím sme si prešli, bolo príšerné a nikdy v živote som sa tak nebála. Niektorí ľudia nás ľutujú, no ja sa cítim ako tá najšťastnejšia mama na svete. Oliver je tu stále s nami, síce nemá ruka ani nohy, no je to moje zlatíčko, statočný malý chlapček. To, čo sa nám stalo, by nemala zažiť žiadna rodina. Každý by mal vedieť, že otrava krvi môže postihnúť človeka v hocakom veku. Niekedy sa iba stačí spýtať doktora: A nemôže to byť otrava krvi?,” dodala Oliverova matka.

Zdroj:https://www.tvnoviny.sk