Tisíce ľudí prichádzajú vzdať maestrovi Gottovi posledné zbohom. Fanúšikovia speváckej legendy z Českej republiky ale aj zo zahraničia prúdia do Paláca Žofín od skorého rána. Očakáva sa, že do 22. hodiny mu príde vzdať hold vyše 300.000 ľudí. Na sobotu je naplánovaný pohreb a v Česku bude aj štátny smútok. Karel Gott zomrel 1. októbra vo veku 80 rokov.

Ľudia sa môžu s Gottom naposledy rozlúčiť od 08.00 do 22.00 h v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. Umelcov pohreb so štátnymi poctami sa uskutoční v sobotu 12. októbra o 11.00 h v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Česká vláda na sobotu vyhlásila štátny smútok. Štátne vlajky na Pražskom hrade a v Lánoch už 2. októbra z rozhodnutia prezidenta Miloša Zemana stiahli na pol žrde.

Zádušnú omšu, ktorú organizuje Úrad vlády ČR, bude slúžiť kardinál Dominik Duka. Na omši sa zúčastnia aj predseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Na piatkovú verejnú rozlúčku so spevákom Karlom Gottom sa z celej Českej republiky chystajú desaťtisíce ľudí.

Premiér Andrej Babiš upozornil, že do Česka plánujú prísť takisto autobusy z Nemecka s tamojšími fanúšikmi Karla Gotta. Podľa Babiša môže v piatok na Žofín prísť až 300.000 ľudí, napísal spravodajský server iDNES.cz. Obchodné oddelenie paláca Žofín uviedlo, že ľudia budú musieť čakať v radoch pred vstupom do paláca.

Na Žofíně začalo veřejné rozloučení s Karlem Gottem. Lidé budou moci přicházet až do 22:00, v případě velkého zájmu bude otevřeno do půlnoci.https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/2947736-na-rozlouceni-s-gottem-lide-cekali-pred-zofinem-uz-pres-noc-sin-mohla-byt-otevrena 

Zobraziť obrázok na TwitteriZobraziť obrázok na TwitteriZobraziť obrázok na Twitteri
DNES.cz takisto upozorňuje na dopravné obmedzenia v Prahe a v okolí. Na bezpečnosť má dovedna dohliadať približne 130 policajtov a na mieste budú aj záchranári a dobrovoľníci Českého červeného kríža.

V Prahe sa v čase rozlúčky koná aj festival svetla Signal, zhromaždenie aktivistov z hnutia Extinction Rebellion a v piatok večer futbalová reprezentácia ČR odohrá zápas v rámci kvalifikácie ME 2019 s Anglickom, pripomína iDNES.cz.

Priebeh podujatia je zatiaľ pokojný. Ľudia rešpektujú dopravné obmedzenia a pokyny organizátorov. Okrem drobného incidentu s podnapitým pánom, ktorý sa odmietal zaradiť do radu má rozlúčka pietny charakter.

Karel Gott zomrel 1. októbra krátko pred polnocou vo veku 80 rokov v kruhu svojej rodiny. Spevák v polovici septembra oznámil, že trpí akútnou leukémiou. Poruchu krvotvorby mu lekári diagnostikovali už pred poldruha rokom.