V londýnskej nemocnici King’s College Hospital odstránili nedávno chirurgovia z mozgu nádor žene, ktorá počas tohto zákroku hrala na husliach.

Lekári najskôr 53-ročnej huslistke Dagmar Turnerovej nasnímali mozog, aby boli schopní identifikovať oblasti, ktoré sú aktívne, keď hrá na husliach, a tiež tie, ktoré ovládajú reč a pohyb. O neobvyklej operácii mozgu informovala v stredu agentúra AP

Ženu potom približne v polovici operácie prebudili, aby im zahrala na husliach a uistili sa, že pri zákroku nedošlo k „poškodeniu nijakých zásadných oblastí mozgu, ktoré (pri hraní) ovládajú Dagmarine jemné pohyby rúk“, informovala nemocnica.

„Vedeli sme, aké sú husle pre Dagmar dôležité, takže bolo nevyhnutné, aby sme zachovali funkciu citlivých oblastí jej mozgu, ktoré jej umožňujú hrať,“ uviedol neurochirurg Keyoumars Ashkan, ktorý ženu operoval. „Podarilo sa nám odstrániť 90 percent nádoru vrátane oblastí, u ktorých bolo podozrenie z agresívnej aktivity, a zároveň zachovať plnú funkčnosť jej ľavej ruky,“ dodal.

Turnerovej umožnili z nemocnice odísť tri dni po operácii

Huslistka dúfa, že sa zakrátko bude môcť vrátiť k orchestru, v ktorom hrá. Chirurgom za zákrok poďakovala.

„Myšlienka, že prídem o schopnosť hrať, mi lámala srdce, avšak profesor Ashkan, ktorý je sám hudobníkom, rozumel mojim obavám… On a nemocničný tím vynaložili veľké úsilie – od snímania môjho mozgu až po naplánovanie pozície, v ktorej budem (pri operácii) hrať,“ povedala.

Zdroj:https://www.interez.sk