• Päť firiem, pre ktoré vláda schválila stimuly, investuje na Slovensku takmer 30 miliónov eur.
  • Časť z nich plánuje svoje investície realizovať v ekonomicky menej rozvinutých regiónoch krajiny.
  • Najvyšší stimul – vyše tri milióny eur – štát poskytne slovenskej divízii rakúskej skupiny Miba Sinter Holding.
  • Najviac pracovných miest vytvorí talianska spoločnosť INTERCABLE.

Päť firiem z rôznych odvetví ekonomiky investuje na Slovensku do novej výroby alebo do rozšírenia existujúcich produkčných kapacít dohromady 29,24 milióna eur a vytvorí približne 470 nových pracovných miest. Vyplýva to z investičných zámerov spoločností, ktorým dnes vláda na uskutočnenie ich projektov schválila stimuly v celkovej výške vyše sedem miliónov eur.

Časť spomínaných firiem plánuje svoje investície realizovať v ekonomicky menej rozvinutých regiónoch krajiny. Nezamestnanosť na Slovensku na jeseň klesla na novodobé minimum 5,23 percenta.

Najviac pracovných miest vytvoria Taliani

Najväčším zo spomínaných projektov je z hľadiska vynaložených investícií zámer slovenskej divízie rakúskej skupiny Miba Sinter Holding, ktorá rozšíri vo svojej továrni na severe Slovenska produkciu súčiastok pre automobilový priemysel. Od investície za 14,5 milióna eur očakáva zvýšenie produkcie o tri pätiny a vytvorenie 160 pracovných miest.

Vláda schválila firme úľavy na dani z príjmov v hodnote 3,2 milióna eur. Spoločnosť získala od Slovenska stimuly už v minulosti.

Najviac pracovných miest z piatich štátom podporených investorov plánuje vytvoriť talianska spoločnosť INTERCABLE S.R.L., ktorá na strednom Slovensku postaví za 7,14 milióna eur závod na výrobu komponentov pre osobné autá s elektrickým a hybridným pohonom. Do roku 2023 tam plánuje zamestnať 239 ľudí.

Stimuly sú aj terčom kritiky

Stimuly dostali aj firmy z oblasti strojárstva, stavebníctva a výroby obalových materiálov.

Poskytovanie stimulov investorom v minulosti kritizovali niektorí ekonómovia aj zástupcovia podnikateľov. Tvrdili, že štátom podporené spoločnosti získavajú výhodu voči konkurencii.

Firmy na Slovensku sa po poklese miery nezamestnanosti už dlhšiu dobu sťažujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a voľné pracovné miesta vo väčšom počte obsadzujú cudzinci.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV-Zdroj:https://finweb.hnonline.sk