V osadách odhalili 31 pozitívne testovaných na koronavírus

Premiér Igor Matovič (OĽANO) informoval, že v utorok na Slovensku pribudlo 101 pozitívne testovaných na nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Podľa Matoviča sa predošlý deň vykonalo 2 042 testov. Premiér dodal, že 16 z najnovšie pozitívne testovaných sú ľudia nad 60 rokov.

Celkovo tak na Slovensku evidujeme 682 prípadov tohto ochorenia.

Šéf vlády takisto informoval, že zdravotníci do pondelka pozitívne testovali na koronavírus 31 obyvateľov piatich segregovaných osád. O aké konkrétne osady išlo, premiér neuviedol. Doposiaľ sa testovalo vo viac ako 30 osadách.

Pozitívne testovaných bolo doteraz už aj viac ako 60 ľudí, ktorí cestovali z Tirolska individuálnou dopravou a boli odchytení na hraniciach. Následne boli umiestnení do štátnej karantény. “Nie je čas, aby sme boli optimisti. Je čas, aby sme boli naďalej veľmi obozretní. Radšej buďme desaťkrát opatrnejší, ako by sme podľahli pokušeniu užívať si slobodu,” povedal premiér.

“Prestaňme blúzniť o otváraní obchodov,” uviedol Matovič na margo výziev koaličných partnerov, aby na Slovensku došlo k uvoľneniu reštrikcií a avizoval, že ešte v stredu večer bude informovať o ďalších opatreniach v súvislosti s epidémiou.

Hlavný hygienik Ján Mikas komentoval, že Slovensko boj s novým koronavírusom zatiaľ nevyhralo. Predpokladá, že najbližšie dva až tri týždne ukážu, ako na tom Slovensko je, a tiež to, či sa budú môcť rušiť vládne opatrenia. Dôležité je dodržiavať opatrenia a testovať. Doplnil, že sa budú musieť orientovať na marginalizované skupiny.

Premiér k situácii v doprave po zavedení najnovších opatrení pre epidémiu koronavírusu, keď dochádzalo a dochádza k niekoľkohodinových kolónam na celom Slovensku, uviedol, že pokyn na policajné kontroly na hraniciach okresov sú “sabotážou uznesenia vlády“. Trvá na tom, že kontroly mali byť len náhodné s tým, že si zrejme uznesenie a jeho slová niekto zle vysvetlil. Pred verejnosť by mal podľa neho predstúpiť policajný prezident Milan Lučanský a tento krok obhájiť.

“Polícia postupovala v zmysle uznesenia vlády, v ktorom boli naformulované výnimky. Tie sme zohľadňovali pri príprave rozkazu prezidenta Policajného zboru pre hliadkovú činnosť policajtov,” reagoval už skôr Lučanský. Policajný prezident zároveň dodal, že sa s týmto rozkazom stotožnilo aj vedenie rezortu vnútra, ktoré je v gescii OĽANO v osobe ministra Romana Mikulca.

“Kontroly mali byť náhodné. Zrána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk. Napriek tomu – nehaňme ich za to. Malo by to byť už v poriadku,” uviedol na sociálnej sieti ešte doobeda premiér. Svoj status však neskôr zmazal.

Rezort aj polícia vyzývajú občanov, aby necestovali, ak to nie je nevyhnutné. Dôvod na cestu mimo okresu je potrebné hodnoverným spôsobom preukázať. Ak policajti zistia, že niekto porušil zákaz neopodstatnene, podľa slov rezortu ho otočia naspäť. Ministerstvo vnútra upozorňuje tiež na možné pokuty vo výške 1659 eur.

Od stredy rána sa tvoria na mnohých miestach Slovenska rozsiahle dopravné kolóny v súvislosti s kontrolovaním obmedzenia pohybu, ktorý vyhlásila vláda SR.

Zdroj https://www.facebook.com/spravy.rtvs