“TVRDÁ RUKA NA RÓMOV?
Dnes som podal trestné oznámenie na Mazureka. Opäť chodí, klame a vykrikuje o parazitoch a kočovníkoch. Oni riešenia nemajú. To čo ponúkajú ako riešenie, nemôžu povedať na hlas, ale striehnu na tú chvíľu.

My sme sa preto rozhodli ukázať vám, že sa to dá inak. Nie nenávistnými rečami na verejných zhromaždeniach. Ale odbornými riešeniami a poctivou prácou v teréne. “ Píše Truban na svojej facebookovej stránke,kde aj pokračuje:

DOBŠINÁ, MIESTO KDE SA TO DÁ

Martin Vavrincik a Irena Bihariová • Progresívne Slovensko navštívili mesto Dobšiná. Martin kedysi pôsobil v Dobšinej ako vedúci komunitého centra, pozná miestnu komunitu aj aktérov. Dobšiná je zároveň jeden z mnohých príkladov na Slovensku, ktorý dokazuje, že ak sa skĺbi vôľa samosprávy, nasadenie odborne zdatných ľudí v terénne a mravenčia práca priamo s komunitou, tak na výsledky nemusíme čakať ďalšie pol storočie. V tomto prípade to trvalo len cca 5 rokov.

Ešte pred piatimi rokmi žili dobšinskí Rómovia v chatrčiach so všetkými typickými problémami, ktoré toto prostredie produkuje. Dnes pôvodná osada nejestvuje. Rómovia žijú v nájomných bytovkách, deti navštevujú novo postavenú škôlku, vodu a elektriku pravidelne uhrádzajú formou dobíjacích kariet. Vajdu navštívili zrovna v deň splatnosti nájomného. Potvrdil, že v bytovke posledných 15 mesiacov niet jediného neplatiča.

V ČOM SPOČÍVAL KÚČ?

Integrácia Rómov začala od podpory bývania. Pretože kým žije človek v chatrči bez prístupu k vode či bez vlastnej postele, je len veľmi malá šanca, že sa z tohto prostredia dokáže uplatniť na trhu práce. Rovnako tak ťažko očakávať, že deti prídu do školy vyspaté, pripravené a schopné držať krok s rovesníkmi. Mestu sa podarilo vypracovať systém prestupného bývania a postaviť novú bytovku. Rómom ponúkli možnosť získať v nej prenájom a nastavili pravidlá tak, aby boli schopné udržať platobnú disciplínu. Už len samotná zmena životných podmienok ich začala motivovať k ďalšej aktivite.

„Dnes už si svoje byty zveľaďujú sami. Aktívne si zháňajú ďalšie brigády a odkladajú si na ďalšie vylepšenia v byte“, zasvätil nás Márián Bubenčík, vajda dobšinských Rómov. Je zamestnancom Mestského úradu a jeho pôsobenie v komunite napĺňa ideál poctivej práce terénneho sociálneho pracovníka.

Mesto tiež podporilo výstavbu materskej škôlky. Privítali nás učiteľky, ktoré rómskym deťom rozumejú a vedia s nimi pracovať. Tieto deti budú mať ďaleko lepšie predpoklady na to, aby neskôr na škole „zapadli“ v zmiešanom kolektíve.

EŠTE SME ĎALEKO OD CIEĽA

Samozrejme, Dobšiná nemá ešte zďaleka vyriešené všetky problémy v integrácii miestnej rómskej komunity. Je to len začiatok cesty. Veci, ktoré sa neriešili desaťročia sa nenapravia za 4 roky. Dôležité je vykročenie správnym smerom. Táto zmena by zároveň nebola možná bez toho, keby sa o ňu nezasadili zanietení ľudia: primátor, ktorý miesto siláckych rečí či hnania Rómov za humno podporuje integračné aktivity a človek v teréne (vajda), ktorý denno dennou spolupracuje s jednotlivými rodinami. Nebola by možná bez toho, aby sa uplatnili skutočne odborné postupy a riešenia. Presne na takýchto princípoch, aké fungujú v Dobšinej, stojí aj náš program pre oblasť integrácie Rómov.

RIEŠENIA A NIE STRAŠENIE

Neverte rečiam neschopných populistov, ktorí nás roky klamú o tom, ako sa s Rómami nič okrem “biča a tvrdých poriadkov” robiť nedá. Ani tým, ktorí si na tejto téme vybudovali svoju nenávistnú politickú agendu. Je na vás, či sa rozhodnete dôverovať tým, ktorých jediná činnosť v tejto téme bolo producírovanie sa v dedinách, kde prišlo k incidentu alebo tým, ktorí ponúkajú skutočné riešenia. My ich máme

Zdroj:Michal Truban facebook