Scény pripomínajúce prvú svetovú vojnu sa odohrávajú na európskej hranici. Grécke pohraničné sily sa pohybujú v jedovatých výparoch, keď ich turecká polícia a údajne aj tureckom vyzbrojení migranti bombardovali slzným plynom.

Islamistický prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan sa domnieval, že pohraničnú krízu odklonil tým, že sa rozhodol, že uzavrie svoje hranice, ktoré otvoril pre nelegálnych migrantov, ktorí si priali už minulú stredu preniknúť do Európy, a to kvôli riziku šírenia koronavírusu.

Zdá sa však, že tisíce migrantov zostávajú na hraniciach bez ohľadu na tomto rozhodnutí, a že tureckí pracovníci aj naďalej podporujú ich úsilie preraziť grécke hraničné ploty – v neposlednom rade bombardovaním svojich gréckych náprotivkov slzným plynom v záberoch zdieľaných na sociálnych médiách, ktoré rozoslala grécka tlač.

Νίκος🇬🇷Σωτηροπουλος@NIKSOTIROPOYLOS

Όλα αυτά έγιναν πριν λίγες ώρες στις Καστανιές Έβρου.Πλέον δεν υπάρχουν λαθρομετανάστες στα σύνορα, όλοι είναι οι πραιτοριανοί του Ερντογάν

Είμαστε σε σύγκρουση πλέον.Η σκέψη όλων μας σε αυτούς που κρατάνε Θερμοπύλες!🙏🇬🇷

Vložené video

Gréci sami použili slzný plyn, aby sa pokúsili odraziť nelegálnych migrantov, ktorí na nich vrhajú kamene a benzínové bomby, alebo sa pokúsili strhnúť či inak rozobrať hraničné oplotenie – nedávna videa však ukazujú, že mnoho migrantov pri plotoch je teraz zrejme zásobovaných plynovými maskami, aby mohli vykonávať svoje útoky na hranici.
Tureckí predstavitelia už skôr tvrdili, že do Grécka bolo prepustených najmenej 100 tisíc migrantov, grécka vláda to ale spochybňuje s tým, že úspešne zadržali desiatky tisíc a odhadujú počet, ktorí sa dostali cez pozemné hranice v stovkách.