Nechali by ste si vybieliť vašu identitu ?

Ako takzvané vybielenie vlastne prebieha?

Podľa prieskumu Inštitútu finančnej politiky (ďalej len IFP) majú ľudia s rómskym menom omnoho väčšie problémy na získanie práce než väčšina Slovákov.

Občanom s rómskym menom na životopis totiž odpovie len 37,1 % zamestnávateľov, zatiaľ čo pri bežných slovenských menách je šanca 69,4 %, a to pri rovnakej kvalifikácii, akou sa prezentuje prvá skupina.

Tento prieskum vzišiel z experimentu IFP, ktorý zamestnávateľom rozposielal životopisy ľudí rómskeho pôvodu s identickou praxou a vzdelaním, s akou vystupovali v rámci fiktívnych životopisov s bežnými slovenskými menami.

Čo majú Rómovia spraviť preto, aby zvýšili svoje šance na získanie zamestnania? V podstate stačí iba jedno – dať sa vybieliť. Webová stránka Prijateľní.sk, propagovaná mladým Rómom, slúži na to, aby sa životopisy rómskych občanov stali pre zamestnávateľov atraktívnejšími.

Samozrejme, celý tento experiment je iba upozornením na predsudky v našej spoločnosti. Stránka Prijateľní.sk ďalej ponúka firmám možnosť pridania sa do zoznamu zodpovedných zamestnávateľov, ktorí pri výbere potenciálneho zamestnanca nepozerajú na jeho pôvod, ale naopak na relevantné zložky životopisu, a teda prax a vzdelanie.

Tvorcovia webu Prijateľní.sk na svojej facebookovej stránke vyzývajú k tomu, aby si aj možno práve ty pomohol v tomto boji proti predsudkom.

Nechceme, aby o zamestnávaní ľudí namiesto schopností rozhodovali predsudky. Ani vy? Pridajte sa k zodpovedným zamestnávateľom, zdieľajte stránku, zmeňte si meno a fotku v profile alebo podporte Divé maky svojimi 2 %. Ukážme, že sme rovnako prijateľní,“ píše sa vo výzve. Za kampaňou stojí agentúra Respect APP a občianske združenie Divé maky.

ZDROJ: hnonline.skFOTO: FOTO TASR – Henrich Mišovič TAGY: Slovenskorómoviarómdiskriminácia

 

 

Redakcia spravodajstva PRESS.TV  Zdroj:https://refresher.sk/