Vážení spoluobčania,

žijeme v dobe, ktorú si nikto z nás ešte pred pár dňami nevedel predstaviť. Myslím na vás, ktorí ste museli zatvoriť svoje prevádzky, zrušiť svoje kultúrne predstavenia a máte obavy, z čoho budete žiť budúci mesiac. Myslím na vás, ktorí sa obávate o svoju prácu, o to, či sa budete mať kam vrátiť. Myslím na vás, ktorí do práce chodíte, napriek obavám, lebo je to dôležité pre nás ostatných. Myslím na vás, ktorí sa pre svoj vek a zdravotný stav cítite najviac ohrození. Všetci sme spojení v solidarite, všetci sme si v hrozbe ochorieť rovní a všetci sa navzájom potrebujeme. Kríza týchto dní nás učí tomu, že zdravie a pohoda druhých ovplyvňuje aj naše vlastné dobro a spolu tvoríme jeden celok.

Ďakujem za vašu obetavosť, veľmi si ju vážim! Osobitne ďakujem tým, ktorí stoja nasadení v prvej línii: lekárom a lekárkam, zdravotným sestrám a ošetrovateľom, záchranárom, policajtom, hasičom, vojakom, predavačkám, šoférom, laborantkám, farmaceutom, farmaceutkám a mnohým ďalším. Musí byť našou prvoradou snahou, aby ste práve vy boli pred rizikom nákazy najviac chránení. Spájame s vami našu nádej a vkladáme do vás našu dôveru. Zaslúžite si ju v tej najvyššej možnej miere.

Popri boji s koronavírusom však prebiehajú na Slovensku aj ústavné procesy po parlamentných voľbách. Po ustanovujúcej schôdzi NR SR som prijala demisiu vlády Petra Pellegriniho. Bývalému premiérovi som sa poďakovala za to, že sme ako ústavní činitelia mali korektné vzťahy, že som sa na jeho slovo mohla spoľahnúť a že sme vždy komunikovali otvorene a bez postranných úmyslov. Nepovažujem to za samozrejmosť a vážim si to.

Žiadna vláda na Slovensku nenastupovala do takej zložitej situácie, ako vláda Igora Matoviča. Bez ohľadu na naše politické preferencie máme v tejto chvíli rovnaké očakávania – že nás prevedie ťažkými dňami, že dokáže pripraviť naše nemocnice na zvýšený počet chorých a že pripraví opatrenia, ktoré nám pomôžu zvládnuť hospodárske a sociálne dopady krízy.

Dôverujem tomu, že nová vláda bude múdra a zjednocujúca – vláda, okolo ktorej sa všetci zomkneme. Dnes nie je čas na to, aby sme sa delili a vyhraňovali na nedôležitom. Dnes je nevyhnutné, aby sme konali ako organizované, súdržné a súcitné spoločenstvo, v ktorom si každý bude klásť otázku: čo môžem ja osobne urobiť preto, aby sme spoločne uspeli.

Kríza, ktorej čelíme, je zároveň príležitosťou dostať zo seba to najlepšie, lepšiu verziu nás samých. Zvládneme to.

Odoslané mailom pre redakciu spravodajstva PRESS.TV Zuzana Čaputová, prezidentka SR