Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala policajného prezidenta Milana Lučanského o vysvetlenie incidentu v Krompachoch, kde mal policajt zbiť päť rómskych detí.

Na to, že policajt mal zbiť päť detí v rómskej osade v Krompachoch, upozornila Únia Rómov na Slovensku. Ministerstvo vnútra uviedlo, že nadriadení policajta krátko po zákroku vec preverili a v prípade už koná inšpekcia. „Žiadame, aby bol tento incident riadne vyšetrený, aby sa nezamietol pod koberec“, uviedol počas brífingu predseda Únie Rómov na Slovensku František Tanko. Zároveň dodal, aby bol incident vyšetrený nezávislou komisiou, nakoľko Únia Rómov už podľa jeho slov nemá dôveru v nestrannosť zo strany inšpekcie ministerstva vnútra SR.

„Incident považujem za zlyhanie, ktoré je potrebné vyšetriť. Milan Lučanský prisľúbil, že incident dôkladne prešetrí policajná inšpekcia. V takých náročných podmienkach, aké spôsobuje karanténa ľudí žijúcich v chudobných obydliach, je obzvlášť dôležité konať nielen zákonne, maximálne profesionálne, ale najmä ľudsky,“ uviedla prezidentka.

Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť so znepokojením vníma, že dochádza k zásahom ľudských práv mnohých ľudí a skupín. Apeluje na vládu a ostatné orgány a inštitúcie, aby dôsledne, počas trvanie mimoriadnej situácie, dodržiavali ľudské práva a slobody. Únia Rómov spustila aj petíciu za vyšetrenie incidentu v Krompachoch.

Zdroj:https://www.mimoriadnespravy.sk

Video zdroj: Redakcia spravodajstva PRESS.TV https://www.presstv.sk