Téma diplomoviek na Slovensku stále neutícha. Po odhalenom plagiátorstve Andreja Danka sa viaceré média a predovšetkým politici začali osočovať navzájom koho práca je plagiát. Poslanec Ľuboš Blaha sa už dlhšie venuje vo svojich statusoch na sociálnej sieti novinárke Denníka N Moniky Tódovej. Dnes jej opäť venoval video. Sporná je však aj práca Igora Matoviča o nej média písali už v roku 2012.

“Priatelia, minule to s tou Monikou Tódovou bola iba malá ochutnávka.”, avizuje poslanec v úvode svojho statusu.

“V novom videu som si na jej diplomovku špeciálne posvietil. Budete sa chytať za hlavu, za čo táto “najspravodlivejšia” redaktorka z Denníka N dostala titul… A liberálna mafia ju ďalej kryje!”, pokračuje Ľuboš Blaha a posiela zároveň novinárke tvrdý odkaz:

“PANI TÓDOVÁ – TOTO NEUSTOJÍTE.”

Matovičova práca je tiež zaujímavá

Diplomová práca Igora Matoviča nápadne pripomína štúdiu známych ekonómov, písali už v roku 2012 Hospodárske noviny.

Líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností uzavrel magisterské štúdium v roku 1998 prácou Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty.

PRÁCU S TAKMER IDENTICKÝM NÁZVOM VYDALI V ROKU 1997 AUTORI PAVOL KÁRÁSZ ST., PAVOL KÁRÁSZ ML. A JURAJ RENČKO. IDE O ZHODU OKOLNOSTÍ, REAGOVAL MATOVIČ.

Až takmer tretina jeho diplomovky sa odvoláva na citácie a odkazy spomínaných ekonómov.

V roku 2012 to boli práve odídenci z Matovičovej kandidátky na čele s Martinom Mojžišom, ktorí  naznačili, že prácu písal Matovičovi kamarát na zaplatenej dovolenke.

„Diplomovka bola mojím autorským dielom, ale ani jedno jediné písmeno som na nej nenapísal,“ vysvetlil Matovič. Diplomovku podľa neho do počítača prepísala z jeho rukou písaných poznámok sestra jeho najlepšieho kamaráta z vysokej školy počas spoločnej dvojtýždňovej dovolenky v Chorvátsku. Kamarát aj jeho sestra si podľa Matoviča dovolenku platili sami.

Podrobné porovnanie prác Matoviča a Kárászovcov je komplikované. Centrálny register záverečných prác v tom čase neexistoval, do diplomovky je možné len nahliadnuť a robiť si z nej výpisky. „Fotokopírovanie alebo skenovanie pri takýchto starých prácach neumožňuje autorský zákon,“ uviedla Zuzana Kovačičová z Fakulty managementu Univerzity Komenského. Karász včera nedvíhal telefón.

Vlastné závery Matoviča tvoria štyri strany zo zhruba 80-stranovej práce o daniach na Slovensku. Matovič si zo školy odniesol titul magistra. Diplomovým vedúcim začínajúceho podnikateľa bol súčasný dekan fakulty Jozef Komorník.

 

Redakcia spravodajstva PRESS.TV Zdroj:https://www.hlavnydennik.sk/