Od piatka začal štát s pomocou vojenských lekárov za asistencie armády masívne testovať obyvateľov rómskych osád na možnú prítomnosť koronavírusu. Začali s navrátilcami zo zahraničia. Jednou z avizovaných lokalitami sú Jarovnice. S organizáciou pomáhali vojaci.

Problémy s navrátilcami z cudziny do rómskych osád bez toho, aby sa izolovali, rieši vláda masívnym testovaním. Aby sa čo najviac zabránilo šíreniu pandémie koronavírusu. Začali s tým v najväčšej rómskej osade na Slovensku – v Jarovniciach pri Sabinove. Žije tam vyše 6-tisíc Rómov! “Tridsiati z nich sa vrátili z cudziny, z Anglicka, Nemecka, Rakúska a Čiech. Boli tam za zárobkom,” informoval starosta Florián Giňa. Podľa neho si uvedomujú, že ak sa jeden z osadníkov nakazí, postupne ho nasledujú všetci. Lenže aj on sám priznáva, že niektorí z nich si myslia, že sú nesmrteľní.

V osade nie je zavedený vodovod, prístup k pitnej vode je obmedzený, kanalizácia nie je žiadna, nemajú tam takmer žiadne hygienické podmienky. Väčšina z nich býva v chatrčiach a v izbe o rozmere štyri krát štyri bývajú viacerí členovia rodiny. Tiesnia sa tam s malými deťmi ich rodičia, starí rodiča. Na toaletu používajú iba latríny, alebo deti kadia priamo pri chatrči. Okolo nich nie sú žiadne spevnené plochy a tak je všade navôkol blato. Smetné koše chýbajú, odpadky sú porozhadzované všade navôkol.

Aj preto sa kompetentní rozhodli zabrániť tomu, aby sa koronavírus dostal medzi rómsku komunitu. Armáda do Jarovníc prišla v piatok dopoludnia na niekoľkých vojenských autách, nad oblasťou niekoľko hodín lietal vrtuľník. Testovanie prebiehalo na miestnom futbalovom ihrisku a všetko prebiehalo pokojne. Testovaní vchádzali do areálu po dvoch. Vyfúkali si nos, vydezinfikovali ruky, poskytli osobné údaje a až potom nasledoval samotný odber z hrdla i nosa. Odberové tampóny umiestňovali do sterilnej skúmavky, tie uložili v chladničke a následne ich pošlú do laboratória.

“Bolo to v pohode, nič výnimočné,” povedal nám Marián (29), ktorý sa vrátil z Anglicka. Dovedna vojenský zdravotnícky tím otestoval 50 obyvateľov. Jeden muž odmietol testovanie, mal na to právo, keďže už ubehli tri týždne od jeho návratu z cudziny. “Spolupráca je bezproblémová, klobúk dole, trošku sme sa toho obávali,” uviedol Marek Demčák z Poľnej nemocnice Ozbrojených síl SR na funkcii vedúca zdravotná sestra. Ďalších päť dní budú testovať v ďalších vytypovaných lokalitách, dovedna je ich 33.

Podľa premiéra Igora Matoviča to, že Ozbrojené sily SR idú pomáhať testovať do osád nie je demonštráciou sily:”Je to demonštrácia toho, že nechceme zaťažovať zdravotníkov v nemocniciach a som vďačný, že Ozbrojené sily boli ochotné poskytnúť zdravotnícky personál.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV