Deň pred kľúčovým hlasovaním v britskom parlamente prišlo z Luxemburgu zaujímavé rozhodnutie. Európsky súdny dvor povedal, že Londýn si môže celý brexit rozmyslieť a nepotrebuje na to súhlas zvyšných štátov Európskej únie. Prinášame vám tri scenáre, ako to môže dopadnúť.

Veľká Británia môže zrušiť brexit. Rozhodol súd EÚ

MARK DUFFY VIA PARLIAMENT/APTheresa May

.zajtra čaká Veľkú Britániu kľúčové hlasovanie. Parlament bude rozhodovať o osude dohody, ktorú ťažko vyrokovala premiérka Theresa Mayová. Ako to môže s brexitom nakoniec dopadnúť? Tu sú tri možné scenáre

Súd Európskej únie dnes potvrdil, že Veľká Británia môže jednostranne stiahnuť svoj zámer odísť z EÚ. Rozhodnutie by sa muselo uskutočniť v súlade s britskou ústavou. Výsledkom by podľa súdu bolo, že krajina by zostala členom spoločenstva za rovnakých podmienok ako doteraz.

Súd sa k veci vyjadril len deň pred tým, než by mal britský parlament hlasovať o zmluve upravujúcej samotný britský odchod z únie. Podľa súdu môže Londýn svoje rozhodnutie stiahnuť do chvíle, než táto dohoda začne platiť, alebo do uplynutia dvoch rokov od britského oznámenie o odchode, teda do 29. marca 2019.

 

Británia môže jednostranne ukončiť brexit, rozhodol európsky súd

Rozhodnutie by muselo byť výsledkom demokratického procesu v súlade s britskými ústavnými požiadavkami. Toto “jednoznačné a bezpodmienečné” rozhodnutie by následne musela britská vláda oznámiť písomne ​​Európskej rade, uviedol súd.

 

So žiadosťou o výklad článku 50 Lisabonskej zmluvy o fungovaní EÚ, ktorou sa okolnosti britského odchodu riadia, sa na súdnu inštanciu obrátil súd v škótskom Edinburghu kvôli sporu medzi skupinou proeurópskych škótskych politikov a britským ministrom pre brexit. Príslušný článok totiž o možnej zmene postoja odchádzajúcej členskej krajiny priamo nič neuvádza.

Na to dnes súd sám poukázal, keď uviedol, že článok zmenu rozhodnutia nezakazuje, ale tiež nijako výslovne neumožňuje. Súd sa domnieva, že ak má podľa článku 50 členská krajina EÚ suverénne právo samostatne sa rozhodnúť o odchode, plynie z toho, že má analogické právo svoje rozhodnutie zmeniť.

 

“Podmieniť právo na odvolanie (zámeru vystúpiť) jednomyseľným súhlasom Európskej rady, ako navrhovali Európska komisia a Európska rada, by zmenilo jednostranné suverénne právo v právo podmienené a bolo by nezlučiteľné s princípom, že členský štát nemôže byť nútený k tomu, aby EÚ opustil proti svojej vôli,” uviedol súd v tlačovej správe.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV-Zdroj: https://finweb.hnonline.sk/ 

Foto zdroj: Google.sk