František Tanko predseda strany Únia Rómov na Slovensku, dnes vyzval novozvolených rómskych poslancov a “novopečenú,, splnomocnenkyňu vlády pre rómske komunity Andreu Bučkovu, aby okamžite začali konať a riešiť situáciu v ktorej sa ocitli viac ako šesťtisíc Rómov z piatich rómskych osád.

BYSTRANY, ŽEHRA, KROMPACHY. Takmer 6200 ľudí ostalo po stredajšej polnoci v karanténe v dvoch obciach a jednom meste v okrese Spišská Nová Ves.

V obci Bystrany v rámci karantény uzatvorili celú rómsku osadu nad obcou a počtom ľudí 2 200. V obci Žehra sa uzatvorila rovnako jedna rómska osada, vrátane sídliska Dreveník, kde v karanténe skončilo 2053 ľudí. Pri vstupoch do týchto lokalít hliadkujú policajti a armáda SR.

František Tanko  vyzýva

Vážení občania,
obraciame sa týmto na rómskych poslancov v Národnej rade SR a to menovite Jarmilu Vaňovú, Petra Polláka ml. a Jána Heráka, na europoslanca Petra Pollák a splnomocnenca vlády pre Rómsku komunitu Andreu Bučkovú, aby okamžite začali riešiť vzniknutú situáciu v lokalitách, ktoré sa ocitli v karanténe.

Toto opatrenie vlády je unáhlené a prehnané nakoľko tvrdenia, ktoré prezentoval Igor Matovič – predseda vlády Slovenskej republiky o obrovskom infikovaní osád vírusom covid-19 sa nepotvrdili ani na základe testovania v daných osadách. Identifikovali 31 pozitívnych z viac ako 6900 obyvateľov, čo je veľmi malé číslo na to aby boli v karanténe celé osady.
Pri takejto matematike by museli byt v karanténe aj iné mestá a obce na Slovensku ale tomu tak nie je.

Sme svedkami selektívneho a diskriminačného prístupu k marginalizovaným rómskym komunitám zo strany Úrad vlády Slovenskej republiky a
Igor Matovič a Peter Pollák niekoľko dní šírili poplašné informácie o zamorení osád vírusom ale pravda je iná. Táto téma sa stala pre nich asi len marketingom a mediálnym PR aby možno odviedli pozornosť od podstatných tém a nebolo vidno, že neriešia ozajstné krízové problémy v dnešnej dobe.

Odmietame byť stále prezentovaní ako nezodpovední šíritelia vírusu, pravda taká nie je.
V doterajšej histórii Slovenska sa ešte nestalo aby sme my Rómovia mali toľko zástupcov v Národná rada Slovenskej republiky, europarlamente a vo vláde cez splnomocnenca.

Je smutné, že títo „naši“ zástupcovia teraz aktívne nebojujú za naše problémy ale sú ticho a poslušne v skrytosti čakajú ako sa veci udejú. Je to tak už tradične očakávané, že po kampani keď sľubovali rómskym voličom ako budú hájiť ich záujmy tak po voľbách keď sa ujali svojich funkcií sú neviditeľní a už tak aktívne nevravia o riešení problémov svojej komunity.

Vážení „zástupcovia“ Rómov vo veréjných funkciách, oprášte si svoje sľuby a predsavzatia a začnite okamžite aktívne konať a pracovať!
Je to vaša zodpovednosť a povinnosť nakoľko vy ste sa uchádzali o našu dôveru a hlasy a prezentovali ste sa, že budete tak konať.

Zistite si reálnu situáciu ľudí v osadách v karanténe, že nemajú dostatok ochranných pomôcok, jedla, liekov. Samozrejme, že takto žili a žijú aj iné osady ale tieto majú teraz o to zhoršenú situáciu, že sa nemôžu voľne pohybovať. Narastá tam úžera a iné sociálne patologické správania.

Bez zásahu z vonka sa to môže celé vymknúť spod kontroly a vzniknú ďalšie napätia a problémy, ktorým sa dá zabrániť len musíte chcieť pracovať a pomôcť! Teraz sa nemáte na koho vyhovárať, máte funkcie a možnosti, ktoré vám dávajú priestor reálne pomôcť a veci riešiť!

Aj my sme len OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti alebo sa vám už nehodíme do plánov?
Prosíme vás Jarmila VaňováPeter Pollák jr. – Poslanec NRSR. a Ján Herák – OĽANO, Peter Pollák st. a Andrea Bučková – splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity začnite konať a aj do budúcna robte pre ľudí, ktorých zastupujete, nech môžeme byť na vás hrdí a povedať si, že náš romano hangos nebol zbytočný!

Paľikerav!

František Tanko
predseda

Zdroj: https://www.facebook.com/unia.romov.na.Slovensku/posts/146177150249209

Redakcia spravodajstva PRESS.TV