Svidníckym Rómom z festivalovej ulice vysadili vyššie 110 hrabových stromčekov aby ich zakryli pred verejnosťou

Svidníckym Rómom nemohli postaviť oporný múr no namiesto toho im ale vysadili stromy!?

Zatiaľ čo v centre  mestá Svidník  prebiehajú rekonštrukčné práce okolo ulíc, Sovietských hrdinov a vôkol kultúrneho domu, na druhej strane ulice festivalovej majú  Rómovia hlavy v smútku. 

Už dlhšiu dobu sa o tom hovorilo,že Rómom na ulici festivalovej sa má postaviť oporný múr,aby neboli na očiach širokej verejnosti. Podľa našich zistení sa na daný podnet obyvatelia z ulice festivalovej sťažovali vedeniu mestá,že v danom prípade by išlo o segregáciu Rómov a oporný múr si tam neprajú.

“Nestačí,že sme tu pod drobnohľadom kamerových systémov a odrezaní od civilizácie nemáme tu obchody a ni MHD  tu nepremáva. Bývame tu v lese jak opice a to “vďaka” vedeniu mestá ktorí nás vyhnali z centrá do lesa.”

Hovory Patrik Karsa ,ktorý je zároveň aj členom Rómskej občianskej poriadkovej služby Svidník. No napriek tomu vedenie mestá Svidník vymyslel” Šalamúnsky spôsob  ako Rómov  dobehnúť.”  a práve dnes im tam vysadili zhruba 110 mladých hrabových stromčekov. ktoré za niekoľko rokov vyrastú do gigantických rozmerov.   Rómovia z festiválovej, ale tento problém chcú riešiť po svojsky a mladé stromčeky mienia vyplieniť. O vyjadrenie k danej veci sme požiadali hovorkyňu mestá Svidník Kristínu Tchírovu, tá sa nám ale do uzávierky článku nevyjadrila. Redakcia spravodajstvá PRESS.TV E.H.L

Charakteristika stromu Hrab

Hrab obyčajný

Hrab obyčajný (Carpinus betulus) je statný jednodomý listnatý strom dorastajúci do výšky asi 30 m z čeľade brezovité. Používa sa aj ako rastlina na živé ploty.

Jeho pôvodný areál zahŕňa EurópuKaukaz a Áziu od Turecka po Irán. Poskytuje cenné tvrdé drevo.

Vzhľad[

  zdroj] :Wikipedia

Statný strom s mohutnou vysoko klenutou, ale niekedy trochu nepravidelnou korunouKmeň je pokrytý šedou hladkou kôrou, konáre lesklo hnedou.

Listy sú striedavé, podlhovasto vajcovité, na vrchole krátko zašpicatené, dvojito ostro pílkovité.

Kvitne od apríla do mája. Kvety sú jednopohlavné: samčie súkvetie tvoria 3-5 cm dlhé jahňady, samičie jahňady s trojlaločnatými listeňovými obalmi rastú na letorastoch. Plodom je oriešok ukrytý v trojlaločnatom listeňovom obale (krídle).

Rastie v hájoch a zmiešaných lesoch nižších polôh.

Dobre znáša zrezávanie, je preto často používaný v živých plotoch. Inak je vysádzaný tiež pre svoje kvalitné tvrdé drevo vhodné pre výrobu rôznych nástrojov a mechanických komponentov.

Advertisements
https://cdn.onesignal.com/sdks/OneSignalSDK.js