Búrlivá diskusia vyvrcholila po včerajšom zverejnení statusu na facebookovej stránke Svidník -Otvorene čo znamená,že aj ľudia, ktorí nie sú jej členmi môžu čítať obsah skupiny.

Nespokojní obyvatelia a voliči sa sťažujú, že primátorka mesta Svidník Marcela Ivančová, už po druhý raz za necelý rok jej pôsobenia v primátorskej stoličke, povolila Kotlebovcom stretnutie vo Svidníku. Kotlebovci budú môcť znova vo Svidníku diskutovať na mítingu, ktorý je naplánovaný na deň 30.10.2019, miestom ich stretnutia je kinosála Metského kultúrneho strediska.

Primátorka čelí teraz kvôli tomu obrovskej kritike, keďže iba nedávno si celé Slovensko pripomenulo Karpatsko-Duklianskú operáciu na čele s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Tá si tu osobne aj s prítomnou delegáciou pripomenula Deň boja proti fašizmu.

M. Ivančová sa rozhodla na svojej facebookovej stránke zverejniť tento status:

Nestotožňujem sa s videním sveta, aké ponúka ĽS NS

V septembri Krajský súd v Trenčíne rozhodol, že mesto Trenčín pochybilo, keď nepovolilo míting ĽS NS. Podobný rozsudok vydal Krajský súd v Prešove a týkal sa zhromaždenia kotlebovcov v Snine.

Mesto Svidník prenajalo priestory domu kultúry, verejné priestory, politickej strane ĽS NS na predvolebný míting.
Toto je jedna rovina problému.

 Mali sme na výber z dvoch možností – prenajať, tak ako každej inej politickej strane, aj s ohľadom na vyššie uvedené rozsudky … alebo neprenajať. V tom prípade by šli do komerčných alebo iných priestorov ( do reštaurácie, haly, na námestie ), a mesto by takto celý problém „vyriešilo“ .

Ale naozaj je to tak ? Urobili by sme krok, ktorý z nich urobí obete, ktorým zabránili vysloviť svoj názor a zabránili by im v stretnutí s občanmi. Pýtam sa, ktoré z týchto riešení je lepšie?

Druhá rovina celej kauzy je osobná, týka sa každého z nás ako osôb s určitým postojom. Tu môžem hovoriť za seba, ako nezávislú osobu s určitým presvedčením – ja, osobne nikdy túto stranu voliť nebudem. Bez ohľadu na to čo vyrieknu súdy v Slovenskej republike aj celej EÚ.

Nestotožňujem sa s ich videním sveta, s ich plánom pre našu krajinu, ale najmä pre sympatie mnohých členov ĽS NS s fašizmom a jasnú prezentáciu týchto názorov, pre extrémne názory. Pre ich nacionalistické názory.

Keď som vo svojom príhovore pri príležitosti 75.výročia KDO vyzývala najvyšších predstaviteľov Slovenskej republiky na podporu tohto regiónu – nemala som na mysli len podporu finančnú, ale práve aj záujem o súvislosti – strana, ktorá ignoruje protifašistické hnutie, popiera holokaust, popiera existenciu koncentračných táborov ( kde mali podľa Hitlerovho plánu skončiť aj všetci Slovania ), táto strana má stále požehnanie štátu. Zodpovední za to, či ich pustíme do miest a obcí nemôžu byť len primátori a starostovia, tu je jasná úloha štátu.

Je mi veľmi smutno a veľmi ma znepokojuje, že dnes sa mnohokrát otázka vojny a mieru zľahčuje a bagatelizuje, rastie extrémizmus, mizne tolerancia a pochopenie. Som presvedčená, že všetci si musíme uvedomiť svoj diel zodpovednosti a ponúkať spôsoby, ako tento zlý trend zvrátiť. Chcem v tejto súvislosti poďakovať Zväzu protifašistických bojovníkov za všetky aktivity, ktoré aj v našom regióne vyvíjajú.

Dnes, keď sú fašizmus a extrémizmus v mnohých podobách prítomné v našej každodennej realite, v našej mierovej realite, nesmieme zbabelo zakrývať, že sa týkajú aj nás. Na tomto území, na celom Slovensku – aj v mestách a dedinách, ktoré len pred pár rokmi zažili hrôzy fašizmu v jeho najhoršej podobe. Nesmieme zľahčovať akékoľvek jeho prejavy a nechať sa presvedčiť, že nie sú významné.

Jediné, čo v tejto situácii pomôže je neustále pripomínať, rozprávať o hrôzach vojny, argumentovať faktami, oživovať príbehy. Musíme mať na pamäti, že okrem veľkých dejín, tu boli aj malé dejiny – a tie sa dotýkajú každej rodiny, zvlášť v tomto vojnou ťažko skúšanom kraji.

Som presvedčená, že v tomto čase je najlepším spôsobom ako sa vyjadriť je nezúčastniť sa žiadnej akcie organizovanej touto stranou, ak nesúhlasím s ich politikou, tak ich budem ignorovať.

Aj takto ukázať, že vyznávame iné hodnoty, takto vieme povedať nie fašizmu. M. Ivančová

Redakcia spravodajstva PRESS.TV