Zrejme k najbohatším obciam na východe patrí samospráva v Lenartove v bardejovskom okrese. V obci s 1100 obyvateľmi má starostka Jana Bľandová takmer 3-tisícový plat, konkrétne podľa stránky platstarostu.sk 2898 eur.

Poslanec Peter Harňák v tom problém nevidí: “Bola zvolená už druhé volebné obdobie, ľudia sú celkom spokojní a pre obec robí dosť veľa, taký plat si zaslúži.”

Jeho kolegyňa Dana Chomjaková odmietla povedať, čo si o tomto myslí: “Nebudem sa k tomu vyjadrovať, vysvetlí vám to starostka.” Lenže Bľandová ani jeden z dvoch telefónov nedvíhala.

Zástupcovia obyvateľov Lenartova neboli radodajní len k starostke, ale aj k sebe. Podľa Juraja Ilavského, ktorý je za stránkou platstarostu.sk, si v Lenartove poslanci odsúhlasili za každú účasť na zasadnutí zastupiteľstva cez 250 eur, predseda komisie má ešte 50 € naviac, člen obecnej rady si prilepší ešte ďalšou stovkou, za každú aktivitu na obecných akciách dostanú poslanci 50 €.

“Myslím, že obce na východe netrpia prebytkami a ani bohužiaľ vysokými príjmami. Príde mi to ako facka tým ľuďom. Ale rovnako sa môžem aj mýliť a v Lenártove sú všetci šťastní a spokojní… Ale trvám na tom,že je to extrem v porovnaní s akýmkoľvek mestom alebo obcou na Slovensku,”

napísal v diskusii J. Ilavský. Tento systém sa nepáči ani Lenartovčanovi P. Harňákovi: “Niektorí hlasovali za, niektorí proti. Ja som bol proti.”Jeho kolega Ján Bortník odpísal, že nevie posúdiť, či je to málo alebo veľa, lebo nepozná platy inde.

Zdroj:https://www1.pluska.sk