Celý svet je v panike z koronavírusu a doma pritom zabíja pre mnohých obyčajná chrípka. Už 20 ľudí skončilo v nemocnici s ťažkým akútnym respiračným ochorením. Žiaľ, šiesti z nich neprežili.

Za posledný týždeň lekári nahlásili takmer 76-tisíc akútnych respiračných ochorení. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 6,8 %. Najviac pacientov bolo v Prešovskom kraji. Opakovane boli medzi chorými najmä deti do piatich rokov.


Medzi najčastejšie komplikácie patrili zápaly dutín, uší či pľúc. „Ochorenia hlásilo 64 % všeobecných lekárov pre deti a dorast a 50 % všeobecných lekárov pre dospelých,“informuje hlavný hygienik Ján Mikas.


Virózy a dýchacie ochorenia pozatvárali spolu 274 materských, základných a stredných škôl. Návštevy zakázali spolu v 12 nemocniciach, z toho siedmich v Bratislavskom kraji, v troch v Košickom kraji a dve v Prešovskom kraji.


„V 6. kalendárnom týždni 2020 boli hlásené štyri prípady ťažkého akútneho respiračného ochorenia SARI, a to u 57-ročnej ženy z Nitrianskeho kraja, u 52-ročnej ženy a 26-ročného muža zo Žilinského kraja, u 44-ročného muža z Trnavského kraja,“ uviedol Mikas.


„Od začiatku chrípkovej sezóny 2019/2020 bolo hlásených 20 prípadov SARI, z nich šesť chorých zomrelo,“ uzavrel. Oproti predchádzajúcemu týždňu si dýchacie ochorenia vyžiadali ďalšie dve obete.

Zdroj:https://www1.pluska.sk