Cez leto nás čaká horor! Slováci by sa mali pripraviť na rozsiahle vlny horúčav. Okrem predpovede meteorológov horúčavy očakáva aj ďalšia odborníčka.

Meteorologické centrum AccuWeather predpovedá pekelné počasie na leto v celej Európe! Najväčším ohrozením tohto leta budú dlhotrvajúce vlny horúčav, ktorým sa nevyhne ani Slovensko.

Dokonca aj keď najhoršie vlny horúčav klesnú, bude to len nakrátko a potom sa opäť vrátia na nebezpečné úrovne. Vysoké teploty nad 38 sa presunú zo severného Francúzska, Belgicka a Holandska do Poľska, Maďarska a na Slovensko. Prichádzať by mali už od tohto mesiaca.

V článku pre dennikn.sk o klimatických zmenách tieto prognózy potvrdila aj krajinná architektka Zuzana Hudeková. „Letá budú extrémne horúce a suché. Doteraz sme mali v lete okolo 15 extrémnych dní. Vlani sme už mali 21 extrémnych dní a to ešte za sebou, nemáte ani chvíľu na vydýchnutie,“ uviedla Hudeková.

„Scenáre ukazujú 30 až 50 dní – počas celého leta cez deň nad 35 stupňov a v noci teplota neklesne pod 25 °C. Do toho by malo byť sucho,“doplnila krajinná architektka pre dennikn.

Teplejšie počasie ako v minulosti sa na Slovensku prejavilo už dávnejšie. „V súčasnosti je charakter klímy Žiliny a Trenčína ako bol kedysi na úrovni Hurbanova či Nových Zámkov. Ľudia to cítia napríklad v záhradách. Už dopestujete také plodiny, o ktorých sa našim predkom ani nesnívalo,“ uviedol klimatológ Jozef Pecho.

Na klimatické zmeny upozorňujú aj študenti po celom svete a Slovensko nie je výnimkou. Obavy ohľadne prehriatej planéty sa neustále zvyšujú. Vedecké analýzy odhadujú, že pri tejto spotrebe energií sa planéta Zem do roku 2100 môže otepliť až o päť až šesť stupňov.

„Keby sme teraz okamžite zvýšili celkovú teplotu o 5°C, tak za pár tisíc rokov by sa úplne roztopila Antarktída. Trvalo by to dlho, ale nárast hladiny oceánov by bol o 60 metrov. Vymizli by všetky ľadovce Zeme. Tropická oblasť by sa rozšírila až po Európu. Dalo by sa existovať len v oblastiach, čo sú dnes Sibír alebo severná Kanada,“ dodal Pecho.

Zdroj:https://www1.pluska.sk