Slovákov čakajú rekordne veľa dni extrémne horúčavy

Cez leto nás čaká horor! Slováci by sa mali pripraviť na rozsiahle vlny horúčav. Okrem predpovede meteorológov horúčavy očakáva aj ďalšia odborníčka.

Meteorologické centrum AccuWeather predpovedá pekelné počasie na leto v celej Európe! Najväčším ohrozením tohto leta budú dlhotrvajúce vlny horúčav, ktorým sa nevyhne ani Slovensko.

Dokonca aj keď najhoršie vlny horúčav klesnú, bude to len nakrátko a potom sa opäť vrátia na nebezpečné úrovne. Vysoké teploty nad 38 sa presunú zo severného Francúzska, Belgicka a Holandska do Poľska, Maďarska a na Slovensko. Prichádzať by mali už od tohto mesiaca.

V článku pre dennikn.sk o klimatických zmenách tieto prognózy potvrdila aj krajinná architektka Zuzana Hudeková. „Letá budú extrémne horúce a suché. Doteraz sme mali v lete okolo 15 extrémnych dní. Vlani sme už mali 21 extrémnych dní a to ešte za sebou, nemáte ani chvíľu na vydýchnutie,“ uviedla Hudeková.

„Scenáre ukazujú 30 až 50 dní – počas celého leta cez deň nad 35 stupňov a v noci teplota neklesne pod 25 °C. Do toho by malo byť sucho,“doplnila krajinná architektka pre dennikn.

Teplejšie počasie ako v minulosti sa na Slovensku prejavilo už dávnejšie. „V súčasnosti je charakter klímy Žiliny a Trenčína ako bol kedysi na úrovni Hurbanova či Nových Zámkov. Ľudia to cítia napríklad v záhradách. Už dopestujete také plodiny, o ktorých sa našim predkom ani nesnívalo,“ uviedol klimatológ Jozef Pecho.

Na klimatické zmeny upozorňujú aj študenti po celom svete a Slovensko nie je výnimkou. Obavy ohľadne prehriatej planéty sa neustále zvyšujú. Vedecké analýzy odhadujú, že pri tejto spotrebe energií sa planéta Zem do roku 2100 môže otepliť až o päť až šesť stupňov.

„Keby sme teraz okamžite zvýšili celkovú teplotu o 5°C, tak za pár tisíc rokov by sa úplne roztopila Antarktída. Trvalo by to dlho, ale nárast hladiny oceánov by bol o 60 metrov. Vymizli by všetky ľadovce Zeme. Tropická oblasť by sa rozšírila až po Európu. Dalo by sa existovať len v oblastiach, čo sú dnes Sibír alebo severná Kanada,“ dodal Pecho.

Zdroj:https://www1.pluska.sk

Advertisements
https://cdn.onesignal.com/sdks/OneSignalSDK.js