Neuveriteľné! Alternatívna škola Dve ruky z Banskej Bystrice, v ktorej bývalý riaditeľ Aleš Štesko v roku 2016 brutálne zbil vtedy len 14-ročného Mareka, napriek viacerým škandálom otvorila nový školský rok.

Ruský kozák Andrej Karimov má podľa viacerých svedkov učiť deti vrhať nožom. Je tam stále uzavretá komunita ľudí, ktorí spolu žijú, trénujú aj bojové umenia, majú sexuálny styk a popri tom vyučujú deti.

Psychologička Zuzana Benková bola v alternatívnej škole Dve ruky pridelená ako psychologička. Po škandále a bitke žiaka dva roky zbierala výpovede žiakov a rodičov. Z nich vyplýva, že sa v škole používali neobvyklé výchovno-vzdelávacie metódy. „Deti museli vyskakovať z idúceho auta, hádzať nožmi a za hranicou alternatívy mi prišlo aj neadekvátne využívanie objatia, alebo presahovanie intímnej zóny medzi učiteľom a žiakom,“povedala psychologička.

Znepokojený je aj riaditeľ centra pedagogického a psychologického poradenstva v Banskej Bystrici Ľubomír Tichý. „Obávam sa , že nekalé praktiky v škole naďalej pokračujú. Som prekvapený a sklamaný, že škola Dve ruky začala aj tento školský rok. Napriek všetkým informáciám, ktoré zazneli mám nádej, že tento školský rok bude pre školu Dve ruky posledný,“vyjadril sa.

Štesko dostal 5-ročný zákaz!

So školou sa najviac spája kauza bývalého zriaďovateľa a riaditeľa Aleša Šteska. Ten brutálne zbil svojho študenta Mareka. Súd vyniesol rozsudok pred mesiacom. Štesko dostal 5-ročný zákaz práce s deťmi a zákaz priblížiť sa k Marekovi, ktorému búchal hlavu o zem. Lenže vplyv Aleša Šteska šokujúco podľa Ľubomíra Tichého na školu neskončil a v okolí školy aj v nej sa má naďalej pohybovať!

Zbitý Marek je už v inej škole

Mama zbitého Mareka Lucia povedala, že jej syn má diagnostikované ochorenie ADHD – poruchu pozornosti, spojenú s hyperaktivitou, čo sa niekedy prejavuje aj na jeho správaní. “Škola Dve ruky o tej diagnóze vedela, aj preto ma prístup jej vedenia sklamal,“povedala po incidente.

Pred tým, ako ho bývalý riaditeľ zmlátil, jej problémy nikto zo školy neoznámil. Ani to, že vulgárne nadáva a že ho potom zbil riaditeľ. Keď prišiel zbitý domov, volala do školy a išla okamžite na chirurgiu a k neurológovi. Marek mal napuchnutú tvár, peru, modriny na chrbte aj na rukách. Odvtedy už Lucia Mareka do školy Dve ruky neposlala.

„Syn teraz chodí do inej školy, v ktorej je spokojný. Ja takisto,“povedala.

Inšpekcia nedostatky nenašla!

Aj keď školská inšpekcia vykonala v tomto roku hĺbkovú kontrolu, závažné nedostatky v škole Dve ruky nenašla. Tým pádom školská inšpektorka ani nepodala návrh na vyradenie zo siete škôl.

„Alternatívny smer vzdelávania, napríklad terapie pevným objatím, či iné prejavy nátlaku vo výchovných prístupoch k žiakom neboli počas priameho pozorovania prítomné. V rozhovoroch ich používanie nepotrdilo žiadne dieťa,“informovala hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová.

Keďže inšpekcia závažné nedostatky nenašla, nemôže konať ani ministerstvo školstva.

„Ministerstvo školstva koná vo veci vyradenia na základe podnetu Okresného úradu v Banskej Bystrici, ale predovšetkým hlavného školského inšpektora, od ktorého sme podklady doteraz nedostali,“reaguje ministerstvo školstva.