Bratislavská pohotovostná motorizovaná jednotka zažíva ťažké časy. Už dva týždne ju totiž preveruje inšpekcia ministerstva vnútra. Ide o nezákonné prehľadávanie súkromných dokumentov v databázach polície, ktoré bolo očividne neodôvodnené, informujú Aktuality.sk.

Podľa všetkého mala sekretárka šéfa Pohotovostnej motorizovanej jednotky (PMJ) väčšie slovo než samotný šéf – všetku jeho prácu vykonávala za neho. Rozhodovala o odmenách, rozdeľovala a kontrolovala autá, vydávala samopaly či dokonca lustrovala jeho kolegov a ich rodiny.

Problém neoprávnených lustrácií odkrylo vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka. Policajný šéf Milan Lučanský avizoval, že za neodôvodnené použitie policajných databáz bude vyhadzovať z policajného zboru. Eva K. pracuje na PMJ ako civilná zamestnankyňa viac než desať rokov. Za ten čas si vybudovala celkom slušné zázemie.

Situácia bola zúfalá. Policajti boli donútení napísať anonymný list vedeniu polície, policajnej inšpekcii, ministerke vnútra Denise Sakovej a policajnému prezidentovi Milanovi Lučanskému. Prvý list bol podaný ešte v apríli 2019.

Inšpekcia prípad rieši od polovice mája. Na rováši má toho najviac práve sekretárka Eva K. „Z prostredia PMJ bolo zistené, že Eva K. dostala od pracovníkov z inšpekcie dve strany formátu A4, zaplnené od vrchu až dolu menami policajtov, žien policajtov, rodinných príslušníkov, dokonca aj detí, ktoré mala lustrovať,“ píšu policajti v novom podnete.

Ide približne o 50 až 60 lustrácii. Eva K. lustrovala aj pre policajtov v teréne – pomáhala identifikovať osoby a vozidlá. Toto by však mala byť práca operačného dôstojníka kraja. Z akého dôvodu sa z našich daní platia ľudia, ktorí prenechávajú svoju prácu sekretárkam a tým vzniká bezpečnostné riziko?

Nespokojní policajti kritizujú aj samotnú inšpekciu. „Ako je možné, že spomínaní policajti a Eva K. dostali priestor a čas pripraviť sa na vymyslenie rôznych dôvodov lustrácií?“ pýtajú sa.

Eva K. má údajne dostávať od vedenia rady, ako celú záležitosť zamiesť pod koberec. Inšpekcii má povedať, že policajtov a ich rodiny preverovala napríklad kvôli PNkám. To sa však dá jednoducho overiť vďaka tomu, že každý policajt má svoju osobnú kartu s informáciami.

Keď inšpekcia naposledy riešila na PMJ prípad neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, prebiehalo to vraj úplne inak. „Na tohto jedného človeka naskákalo desať ľudí, vypáčili mu skrinku, treskli ho o zem a odviedli v putách,“ dodali policajti.

Zdroj:https://www.hlavnydennik.sk/