Na hraniciach bude polícia zastavovať vozidlá.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR upozorňuje na falošné správy, ktoré sa majú týkať výskytu prvého ochorenia COVID-19, teda nového koronavírusu, na území Slovenska. Zdôrazňuje, že šírenie poplašnej správy sa považuje za trestný čin. Preverené vzorky boli doteraz negatívne.

COVID-19 známy ako koronavírus nebol do piatka na Slovensku potvrdený. Aktuálne je negatívnych 143 vzoriek. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Doplnila, že ministerstvo je o výsledkoch okamžite informované Úradom verejného zdravotníctva SR a v nadväznosti na to okamžite informuje verejnosť prostredníctvom médií a profilu MZ SR na sociálnej sieti.

Na hraniciach budú zastavovať vozidlá

V piatok od 18.00 h budú policajti na hraničných priechodoch zastavovať vozidlá, ktoré sa vracajú z krajín dotknutých týmto vírusom. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

Upozorňuje, že nejde o policajnú kontrolu ale o informačnú kampaň, aby ľudia vedeli, ako majú postupovať v prípade zistenia podozrenia na koronavírus.

Polícia bude v spolupráci s pracovníkmi Červeného kríža a ďalšími dobrovoľníkmi rozdávať informačné letáky s odporúčaním, ako je potrebné postupovať v spomenutých prípadoch.

“Nie je dôvod na šírenie paniky v prípade potreby sme pripravení prijať potrebné opatrenia,” dodali policajti.

Informačná kampaň bude trvať do pondelka, kedy bude opäť zasadať štáb a rozhodne o ďalšom postupe.

Cestujúcim na letiskách merajú teplotu

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave sa už podrobili meraniu teploty prví cestujúci, ktorí prileteli na Slovensko. Podobné kontroly pasažierov by mali trvať až do odvolania, a to aj na letiskách v Košiciach a Poprade.

V rámci monitorovania sa sleduje, či má pasažier teplotu nad 38 stupňov. Podľa vedúcej hygieničky rezortu Kataríny Chudíkovej zatiaľ nemuseli riešiť žiadny takýto prípad.

Ak by sa však podobný prípad vyskytol, cestujúci by bol podľa nej odvedený do osobitného priestoru v rámci letiska, kde sa s ním spíše podrobná anamnéza. “Tá bude zameraná na tú cestovateľskú anamnézu, to znamená, či bol v nedávnej dobe v epicentre nákazy, respektíve, či bol v kontakte s človekom podozrivým na nákazu alebo s potvrdenou nákazou,” priblížila v piatok na letisku Chudíková.

VIDEO NÁJDETE  TU-https://www.tvnoviny.sk/domace/1990684_siria-sa-poplasne-spravy-o-koronaviruse-na-slovensku-zatial-su-vsak-vsetky-vzorky-negativne

Ak sa potvrdí podozrenie, pasažier musia odviezť do príslušného zdravotníckeho zariadenia.

Cestujúci sú informovaní aj prostredníctvom materiálov, ktoré sú k dispozícii na letisku. Budú sa im tiež rozdávať letáky s inštrukciami zamerané na to, aby sa pasažieri sledovali a v prípade zvýšenej teploty oslovili zdravotnícke zariadenie. Zdôraznila, že je vhodnejšie zavolať rýchlu zdravotnú pomoc a nenavštevovať ambulancie osobne.

Kontroly by sa mali podľa Chudíkovej na letiskách vykonávať do odvolania. “Pokiaľ sa tá situácia nezlepší, neupokojí, tak, bohužiaľ, budeme musieť byť stále pripravení na všetky možné eventuality a riešiť situáciu potom podľa toho, ako sa bude vyvíjať,” skonštatovala.

Hygienici kontrolujú všetkých pasažierov priamo v príletovej hale. K dispozícii majú teplomery aj termokamery. Ako uviedol rezort dopravy, v priestoroch letiska sú zariadenia na penovú dezinfekciu rúk pre cestujúcich a zamestnancov a v najbližších dňoch bude k dispozícii aj zariadenie na celopriestorovú povrchovú dezinfekciu, ktorou je možné čistiť vzduch.

Zdroj: