Silný vietor na našom území spôsobuje rôzne komplikácie.

Na našom území je momentálne silný vietor, ktorý komplikuje situáciu v energetike  ale aj doprave. Bez dodávok energie sú tisícky domácností.  Informuje o tom imeteo.sk.

Elektrikárom na strednom Slovensku sa konečne podarilo odstrániť množstvo porúch a počas nadchádzajúcej noci by mali mať elektrickú energiu všetky obce a mestá v regióne. Informoval o tom hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš, podľa ktorého sú výnimkou iba Oravice v Tvrdošínskom okrese a niekoľkých odberných miest v okrese Liptovský Mikuláš.

„Bez elektriny zostanú desiatky odberateľov, ale vo väčšine prípadov ide o chaty a objekty, ktoré nie sú trvalo obývané. Vietor v tejto oblasti prevrátil veľa stromov, ktoré pretrhali vodiče vysokého napätia na viacerých miestach,“ priblížil Gejdoš.
18:00 Spadnuté stromy stále komplikujú dopravu

V dôsledku silného vetra popadali v niektorých úsekoch stromy, ktoré stále komplikujú dopravu (info stellacentrum.sk) :

  • v Oravskej Lesnej spadlo na hlavnej ceste niekoľko stromov
  • za Kľačnom, približne 2 km, v smere do Prievidze sú na ceste popadané stromy
  • za Jasovom, v smere do obce Poproč sú na ceste veľké konáre
  • pred Slaneckou Osadou, v smere od Námestova

15:30 Hasiči sa od rána nezastavili 

“Od 6.00 h vykonali v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou už 80 výjazdov, pričom pri desiatkach z nich stále zasahujú,”informovala TASR Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Pomáhajú najmä pri popadaných stromoch na cestách a zaparkovaných vozidlách. “Najvážnejšia situácia je v Žilinskom kraji, kde hasiči zasahovali už viac ako 40-krát, a to najmä v okresoch Čadca, Námestovo, Liptovský Mikuláš a v meste Žilina,” priblížila Farkasová.

V Trnavskom kraji boli hasiči v súvislosti s vetrom vyslaní k 11 prípadom, v Trenčianskom kraji zasahovali osemkrát a v Bratislavskom šesťkrát. 

15:00 Výpadky elektriny prekročili hranicu kalamity

V priebehu dneška sa situácia najmä strednom Slovensku zhoršila. Stále pretrváva veľmi veterné počasie a na niektorých miestach sú silné búrky. Za posledné hodiny popadalo množstvo stromov. “Bez elektriny je v tomto čase takmer 17-tisíc odberných miest. Počet výpadkov už dosiahol parametre kalamity,” hovorí Miroslav Gejdoš, hovorca Stredoslovenskej distribučnej.

Na Orave, Kysuciach, Liptove a v Tatrách vyvrátilo množstvo stromov, hasiči boli neustále v pohotovosti. Dopravu museli na čas obmedziť aj medzi podtatranským Ždiarom a Poľskom. V stredisku Jasná padol strom na cestu rovno pri záchytnom parkovisku. Vietor odpojil aj množstvo ľudí od elektriny. “Bez prúdu je 58 trafostaníc, čo má dosah na približne 5-tisíc domácností,” povedal nám Miroslav Gejdoš, hovorca Stredoslovenskej distribučnej. V oblastiach, kde je to možné prepínajú údržbári a dispečeri odberateľov na alternatívne zdroje.

Podľa predpovede by sa malo počasie postupne zlepšovať a vietor

slabnúť. To bude základný predpoklad toho, aby nepribúdali ďalšie poruchy a aby mohli elektrikári odstrániť všetky závady.

Prvý nočný zásah stredoslovenská distribúcia energetiky zaznamenala pri Zvolene, kde zostalo bez energie niekoľko obcí. Ráno sa situácia nezlepšila.

10:00 Vlak narazil do stromu

V obci Sklené v okrese Turčianske Teplice narazil osobný motorový vlak do spadnutého stromu na koľajniciach.

Nehoda, ktorá sa stala v smere do Hornej Štubne, si vyžiadala päť zranených. “Vo vlaku sa v čase nehody viezlo 75 cestujúcich. Na miesto smeruje evakuačný autobus HaZZ, ktorý cestujúcim poskytne dočasné útočisko,” doplnila Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru pre TASR. Železničná spoločnosť (ZSSK) na svojom twitterovom profile informuje o tom, že kvôli nehode je  v úseku Sklené pri Handlovej – Horná Štubňa.

9:30 Spadnuté stromy na cestách

Vietor spôsobuje komplikuje situáciu aj na našich cestách. Zelená Vlna informovala o viacerých úsekoch, kde spadli stromy.

Pred Ždiarom v smere z Tatranskej Javoriny . Úsek je ťažko prejazdný.
Pred Ždiarom v smere z Tatranskej Javoriny . Úsek je ťažko prejazdný.
Foto: twitter zelená vlna.
Výstrahy platia nadalej najmä pre severnú časť Slovenska.
Výstrahy platia nadalej najmä pre severnú časť Slovenska.
Foto: SHMÚ
Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj: Plus jeden deň