Ropucha: Invalidnú rómsku dôchodkyňu z chatrče urobili boháčkou známosti v Smere

Ropucha: Invalidnú rómsku dôchodkyňu z chatrče urobili boháčkou známosti v Smere

Pod rúškom dobročinnosti pomohli sami sebe.

Unimobunky Na Tehelni v Žarnovici: Adela odtiaľ ušla pri prvej príležitosti.

Unimobunky Na Tehelni v Žarnovici: Adela odtiaľ ušla pri prvej príležitosti.

Päťdesiatjedenročná invalidná dôchodkyňa Adela Kováčová je na najlepšej ceste vypracovať sa z chatrče na milionárku. Z unimobunky v rómskej kolónii Na Tehelni v Žarnovici sa už vyhrabala. Stala sa paňou dvojpodlažnej budovy, ktorá budí dojem bytovky vhodnej hádam aj pre osem rodín. Pani Adelka si hovie v zateplenom, renovovanom objekte s novými oknami i s vybudovanou posilňovňou, zrekonštruovanom za štátne peniaze. Ak je vašou kamarátkou smerácka funkcionárka Viera Šedivcová, aj v Žarnovici môžete prežiť svoj americký sen.

Obľúbené miesto smerákov

Okresná šéfka Smeru v Žarnovici Viera Šedivcová je vyštudovaná novinárka, ale od čias, čo je pri moci Smer, sa prezentuje hlavne ako človek patriaci do sociálnej sféry. Riaditeľovala v niekoľkých domovoch sociálnych služieb i v domove dôchodcov, v regionálnej samospráve zasadá v sociálnych komisiách a keď sa jej v roku 2012 podarilo dostať až do parlamentu, stala sa členkou výboru pre sociálne veci. V súlade so svojím starostlivo pestovaným imidžom Šedivcová založila občianske združenie Žarnovická nádej, ktoré sa špecializovalo na pomoc rómskej komunite. Za sparingpartnera v združení si zvolila žienku z unimobunky Adelu Kováčovú. Adela sa ťažko pretĺkala životom a smeráčka Šedivcová z nej spravila nového človeka – oficiálnu štatutárku združenia a autorku mimoriadne úspešných projektov pre sociálne znevýhodnené obyvateľstvo. Dotácie sa združeniu len tak sypali.

Veľkopansky: Budova zrekonštruovaná z verejných zdrojov patrí len Adele.

Veľkopansky: Budova zrekonštruovaná z verejných zdrojov patrí len Adele.
Ján Krošlák
Rómske občianske združenie sa usídlilo v budove bývalého Zväz­armu na Potočnej ulici, ktorá patrila inému občianskemu združeniu. Konkrétne Automotoklubu PD Žarnovica. Asi nikoho neprekvapí, že smeráčka Šedivcová bola aktívnou členkou aj tohto združenia. Budova patrila svojho času v Žarnovici medzi veľmi populárne, smerácki poslanci Národnej rady SR, napríklad Miroslav Číž či Emília Müllerová, si v nej prenajímali priestory pre svoje kancelárie.
S ministerkou Tomanovou, uprostred hore s náhrdelníkom: Počas návštevy občianskeho združenia Žarnovická nádej. V krúžku okresná predsedníčka Smeru a bývalá poslankyňa NR SR Viera Šedivcová. Jej meno spája dve občianske združenia vyšetrované pre podozrenia zo subvenčných podvodov.
S ministerkou Tomanovou, uprostred hore s náhrdelníkom: Počas návštevy občianskeho združenia Žarnovická nádej. V krúžku okresná predsedníčka Smeru a bývalá poslankyňa NR SR Viera Šedivcová. Jej meno spája dve občianske združenia vyšetrované pre podozrenia zo subvenčných podvodov.
Archív

Združenie inému združeniu z lásky

V roku 2012 sa dovtedy nenápadné rómske občianske združenie poriadne zaprelo a kúpilo celú budovu bývalého Zväzarmu. Za dvadsaťtisíc eur. Podľa znaleckého posudku z roku 2008 mala táto budova hodnotu tri milióny slovenských korún, čo je v prepočte zhruba stotisíc eur. Za uplynulý čas hodnota budovy mohla o čosi klesnúť, ale určite nie na pätinu jej niekdajšej ceny. Navyše, o poklese atraktivity budovy nemožno hovoriť vôbec. Aj sama Šedivcová si v nej prenajímala kanceláriu, hoci cena prenájmu neustále stúpala. V čase predaja budovy sme za osemdesiat štvorcových metrov pre Šedivcovú my – daňoví poplatníci – platili automotoklubu tristo eur mesačne. Keď sa majiteľom budovy stalo rómske občianske združenie, platili sme za ten istý priestor pre Šedivcovú až šesťsto eur!
Prečo sa automotoklub rozhodol predať svoju budovu inému občianskemu združeniu hlboko pod cenu, ostáva záhadou, na ktorú by mohla poznať odpoveď práve Šedivcová. Veď prsty mala aj v jednom, aj v druhom združení.

Ako Adelu obdarovala rodina

V rómskom združení sa zhurta pustili do rekonštrukcie kúpenej budovy, samozrejme, za peniaze, ktoré získali cez dotácie zo štátnych inštitúcií, z ministerstiev aj od Transpetrolu či ako dary od dobrých ľudí. Priestory zútulnili tak úžasne, že Adela Kováčová to psychicky nevydržala, zbalila kufre a rovno sa do vynovenej budovy nasťahovala. Normálne v nej začala bývať, ba aj trvalé bydlisko si na novej adrese vybavila.  Na jar roku 2014 na výročnej schôdzi občianskeho združenia sa Adela Kováčová posťažovala, že peňazí je málo, mesto Žarnovica im na elektrinu, vodu a drevo dáva len deväťsto eur, čo nepokrýva všetky náklady na chod budovy, preto navrhla – nie, nie predať budovu! Zrušiť občianske združenie Žarnovická nádej.

Dilemu, čo bude s budovou po zrušení združenia, vyriešili prítomní expresnou rýchlosťou. Ktosi navrhol, že budovu darujú Adele. Veď sa v združení narobila dosť, aj vlastné peniaze vraj do toho už dala, tak ak doplatí dlžnú sumu šesťtisícpäťsto eur, nech jej budova v aktuálnej hodnote vysoko prevyšujúcej stotisíc eur ostane. Ona si to predsa zaslúži. Za darovanie budovy Adele a zároveň za zrušenie občianskeho združenia hlasovali všetci prítomní. Teda za bola sama Adela, jej manžel Jiří, manželova sestra Jana a jej dcéra Emília aj Adelina sestra Tatiana a Tatianin syn Andrej. „Mali sme na darovanie domu Adele Kováčovej svoje dôvody. Aké, do toho vás nič,“ odmieta vysvetľovať pozadie zdanlivo unáh­lených rozhodnutí Andrej Kováč, žarnovický podnikateľ s vlastným občianskym združením Black and white.

S exekútorom v pätách

Adela by si velikánsky zrekonštruovaný dom užívala s väčšou radosťou, keby ľuďom nezačalo vŕtať v hlave, či je to normálne. Niekto sa pár rokov tvári, že koná všeobecné dobro, a potom sa ako ropucha usadí priamo na prameni?! Dosť dlhý čas trvalo, kým sa rozkríklo, že občianske združenie Žarnovická nádej už neexistuje. Ale potom už kadekto požadoval vrátenie peňazí použitých na rekonštrukciu Adelinej budovy. Okrem iných Úrad vlády či Transpetrol. Adela alebo nejaký jej dobrodinec nemalé peniaze aj zacvakal. Ale poznáme aj iný prístup. Napríklad ministerstvo sociálnych vecí a rodiny Adelu nenaháňalo. Vraj veci sú už premlčané, nech teda tisícky eur padnú Adele na úžitok.  Dnes si na Adelinu budovu „robí chúťky“ aj exekútor. Podľa výpisu z katastra nehnuteľnosť zablokoval, lebo od Adely vymáha peniaze pre Finančnú správu. Ide o deväťtisíctristo eur poskytnutých Adele Kováčovej ako dotácia na zriadenie chránenej dielne. Úrad práce zistil, že Adela sľubovala zriadiť dielňu v byte, ktorý predali hneď na druhý deň po podpise zmluvy.

Adela Kováčová: Darovanie budovy jej odhlasoval manžel, sestra, syn, manželova sestra a jej dcéra.
Adela Kováčová: Darovanie budovy jej odhlasoval manžel, sestra, syn, manželova sestra a jej dcéra.
Facebook A.K.
V posilňovni občianskeho združenia: Rád si tam zacvičil aj Adelin synovec Andrej Kováč, ktorý už má vlastné občianske združenie.
V posilňovni občianskeho združenia: Rád si tam zacvičil aj Adelin synovec Andrej Kováč, ktorý už má vlastné občianske združenie.
Facebook A.K.

Obabrali dobrodincov

V súčasnosti Adela býva aj s celou svojou rodinou veľkopansky v darovanej budove, ale polícia jej už šliape na päty. Na podnet Daniela Geliena, poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja, začala prešetrovať čachre v občianskom združení Žarnovická nádej. Vyzerá to tak, že peňazí im nebolo nikdy dosť a svojich dobrodincov ťahali za nos. Napríklad peniaze za ušitie tých istých krojov pre rómsky súbor Romane Čavore si drzo vypýtali aj od mesta Žarnovica, aj od Banskobystrického samosprávneho kraja.

Tento duplicitný model využívali bežne. Duplicitné inkasovanie financií policajti objavili aj v druhom občianskom združení spomínanom v tomto článku, v Automoklube PD Žarnovica. V obidvoch prípadoch vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu subvenčného podvodu. Pripomeňme si, že v obidvoch združeniach figurovala súčasná okresná predsedníčka Smeru Viera Šedivcová, mentorka Adely Kováčovej. Ako pre PLUS 7 DNÍ povedala vo veľmi krátkom telefonickom rozhovore, ona veru ani len netuší, v čom by mal byť problém.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV Zdroj:https://plus7dni.pluska.sk

Zanechať Odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Finančná podpora PRESS.TV

IBAN:SK4502000000003851485856

BIC:SUBASKBX VÚB,a.s.,Mlynské nivy 1,

82990, Bratislava 25

 

<!– Bidvertiser2012689 –>