Snaží sa žiť inak, no nemá to jednoduché.

Siedmačka Timea pochádza z rómskej rodiny. Za svoj pôvod sa nehanbí, práve naopak. Je hrdá na svoje korene, aj na krv, ktorá jej v žilách koluje. Ako sama povedala, svojím úsilím a vzdelávaním sa, chce svetu dokázať, že aj Rómka môže byť úspešná, preraziť a nežiť zo sociálnych dávok. Lenže, ako to už býva, na ceste za šťastím jej mnoho ľudí hádže pod nohy polená. Priznala, že sa neraz stretla so šikanovaním a rasizmom. „Mala som veľa nepríjemných situácií. Ani nie v reálnom svete, ako v tom virtuálnom. Čiže, Instagram a podobne. Chodili mi narážky na farbu mojej pleti. Písali mi, že som špinavá Rómka, slušne povedané. Strašne hnusné správy mi chodili. Ja som to nejak nevnímala. Šla som si za svojím,“ pokrčila plecami.

O nepríjemné zážitky nemá núdzu ani jej mama. Pravidelne sa totiž stretáva s odsudzovaním len kvôli tomu, že je Rómka. „Dávali mi to pocítiť, napríklad, keď som šla do nemocnice. Sestričky si ma obzreli od hora až dole, ako som oblečená. Niekedy to bolo tak, že ma posudzovali inak preto, že som Rómka. Mysleli si, že aj ja som taká, ako tí, ktorých ani ja sama nemusím. Myslím si, že každý Róm by mohol žiť na úrovni a mohol by toho veľa dokázať. Len nie všetci to chcú. Dotkne sa ma vždy takéto správanie, pretože ľudia posudzujú ľudí, aj keď ich nepoznajú,“ vzdychla si. Napriek tomu sa nevzdáva a nestráca optimizmus. „Nie je Róm ako Róm. My sme takí Rómovia, že sme z dobrej rodiny. Aj ja pochádzam z dobrej rodiny a snažím sa vychovávať deti tak, že ich vediem k vzdelaniu. Aby sa mali dobre a niečo z nich bolo,“ dodala.

Video nájdete  TU:https://www.joj.sk/v-siedmom-nebi/novinky/416521-romka-timea-si-s-rodinou-pre-svoj-povod-vela-vytrpeli-sikana-urazky-a-drsne-nadavky?fbclid=IwAR0F5trvAwCA7GeRbUwh7pkBYW773C5td23Ycqb8Hz14UfyQmBz0V9IXxGc

 

Redakcia spravodajstva PRESS.TV Zdroj:https://www.joj.sk/