Z osady nesmie dva týždne nikto odísť.

Rómska osada Háj v Gelnici je uzavretá. Obyvateľ osady sa prednedávnom vrátil z Veľkej Británie a nedodržal dvojtýždňovú karanténu. Pre Denník N to potvrdil primátor mesta Dušan Tomaško.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí ani premiér Igor Matovič o prípade nevedeli. Dozvedeli sa to až od novinárky z RTVS počas tlačovej konferencie.

Podľa premiéra je riziko šírenia nákazy v rómskych osadách vysoké. Jeden obyvateľ osady môže podľa neho nakaziť až 20 ľudí. Pri zvyšnej populácii je nákazlivosť jeden až dvaja ľudia.

Hoci je osada momentálne v karanténe, podľa primátora Tomaška spomínaný Róm nie je pozitívny a nemá ani príznaky ochorenia. Všetci obyvatelia osady teraz musia dodržať 14-dňovú karanténu a nevychádzať z miesta bydliska.

Osadu monitorujú policajti a zabezpečujú ľuďom pitnú vodu a potraviny. Krajčí kritizoval opatrenie mesta. Ide vraj o ich iniciatívu, o ktorej vláda nevedela.

Video nájdete Tu-https://www.tvnoviny.sk/koronavirus/1993222_romska-osada-v-gelnici-je-uzavreta-jeden-z-obyvatelov-nedodrzal-karantenu?fbclid=IwAR3VJN85Gbph-1Hx3olJpZNvCjdrQ0UxNObVdS7cX3zu0wIGkN7dCJnqYhE

Zdroj:https://www.tvnoviny.sk/