V posledných dňoch museli Rómovia čeliť rade urážlivých výrokov zo strany prezidenta Miloša Zemana o tom, že nepracujú a nemajú vlastnú identitu. Uviesť je na pravú mieru mohli budúci týždeň v relácii Českej televízie Máte slovo. Organizácia ROMEA napriek tomu pozvanie odmietla a vyzvala na bojkot relácii aj všetkých Rómov.

ROMEA nechce mať s reláciou Máte slovo nič spoločné. Podľa vedenia organizácie ani nepatria na verejnoprávne obrazovky, pretože ide skôr o divadlo. “Tento program diskusiu bulvarizuje a vo výsledku neumožňuje – v jeho poňatí sa scvrkáva na snahu prítomných zdatnejšie přehádat, prekričať, ponížiť protistranu,” napísala v oficiálnom vyhlásení ROMEA. Organizácia, ktorej cieľom má pritom byť prispieť k rehabilitácii Rómstvá a rómskej menšiny. Máte slovo sa chce budúci týždeň venovať výrokom českej hlavy štátu. Miloš Zeman v minulých dňoch vyhlásil, že 90% Rómov nepracuje a navyše sa ani nehlási k svojej národnosti. “Ja si vážim všetkých Rómov, ktorí pracujú. Bohužiaľ ich je len tých desať percent. Jedenásť tisíc je tých, ktorí sa pri sčítaní ľudu prihlásili k rómskej národnosti. Tak si položte inú otázku: čo je to za národnosť, ktorá sa ani nedokáže prihlásiť k vlastnej národnosti a namiesto toho sa hlási ako Slovák, Čech, Maďar …,”povedal Zeman počas komunálnych volieb (viac si prečítajte tu). Na námietku redaktora, že to je dané historickou skúsenosťou a obavou z nacistickej minulosti, Zeman odpovedal: “Ale to už je strašne dávno. A pokiaľ ide o komunistickú, tak na rozdiel od iných Rómovia za komunizmu zase tak veľmi netrpeli. ” Sociálne siete zaplavili stovky fotiek pracujúcich Rómov Ako odpoveď na prezidentská slová sa začali Rómovia v práci fotiť. Príspevky sa objavili hlavne na Facebooku. Ani tak ale organizácie ROMEA do relácie ísť nechce. Podľa jej riaditeľa Zdeňka Ryšavého sa bojí, že sa celá diskusia strhne v hádku.

“Takú to závažnú tému, ktorá môže v spoločnosti vyvolať napätie, nemá zmysel riešiť v relácii typu Máte slovo, kde to nie je o diskusiu, ale o prekrikovaniu . V relácii sú na rovnakú úroveň stavané názory, ktoré sú úplne scestné a vymyslené, spoločne s názormi odborníkov. Je to ukričané reláciu o hádkach, o tom, aby sa dva fankluby pobili medzi sebou. Nie je tu priestor pre serióznu diskusiu o takej  vážnej téme, “vysvetlil redakcii iDNES.cz Ryšavý. Na vážkach je tiež komunitný pracovník a Rómsky aktivista Robin Stria, ktorý pozvanie do relácie prijal. “Riešime to ešte s rómskou komunitou, sme v kontakte aj s vedením relácie. Zatiaľ ale ešte rozhodnutý nie som, “potvrdil redakcii iDNES.cz Robin Stria. Najviac sa bojí že, sa celé téma zvrhne. Uráža a ešte kecá. Politici sa dištancujú od Zemanových výrokov o Rómoch

“Primárne sa majú v relácii riešiť výroky prezidenta Miloša Zemana o tom, že deväťdesiat percent Rómov nepracuje. Vzhľadom na zloženie diskutujúcich ale máme strach, že z toho bude nenávistný tyjátr o tom, ako Rómovia zneužívajú sociálne dávky, “dodal Stria. Ako ďalšie by sa relácie mali zúčastňovať aj prezidentov hovorca Jiří Ovčáček alebo poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. “Pán Ovčáček je čistý populista, ktorý bude hovoriť to isté čo pán prezident, bude rovnako provokovať. Pán Foldyna je zase známy svojimi protirómskymi výrokmi, väzbami na Rusko a ľudia ako pán Foldyna sú tí, ktorí svojím správaním potápa sociálnu demokraciu. To sú presne ľudia, ktorí by nemali diskutovať – ​​populisti a rasisti, nie odborníci, “vysvetľuje riaditeľ organizácie ROMEA Ryšavý. Ovčáček sa oháňa Masarykom “Prvý československý prezident T.G. Masaryk povedal, že demokracia je diskusia. Spomínaná organizácia evidentne túto tézu nectí. Sama si tým vystavila účet. Pokiaľ ide o pána prezidenta, len otvorene a bez falošnej politickej korektnosti popísal súčasnú situáciu, “napísal iDNES.cz Ovčáček a potvrdil, že jeho účasť samozrejme platí, pretože ctí Masarykovo heslo.

Vedenie relácie Máte slovo o účasť organice ROMEA stálo.Podľa dramaturga Českej televízie Stanislava Brunclík patrí k váženým organizáciám a chceli dať jej zástupcom vo vysielaní priestor na to, aby mohli “vhodne reprezentovať názory, ktoré sú relevantné a spoločensky dôležité.” Neúčasť organizácie ROMEA však podľa neho vyváženosť programu neovplyvní. “Program Máte slovo je nastavený tak, aby v ňom vždy boli zastúpené obe strany. Práve transparentnosť a vyváženosť programu je dlhodobo oceňovaná v nezávislých agentúrnych prieskumoch, “uviedol pre iDNES.cz Brunclík. O tom, či je relácia “ukričané”, nechcel polemizovať. “Nemôžem a nechcem nikomu brať právo na názor. Rovnako tak môžem len ťažko predvídať, či sa diskusia niekam “zvrhne” alebo nie. Trúfam si však povedať, že moderátorka relácie Michaela Jílková je dostatočnou zárukou, aby sa uvedené obavy organizácií ROMEA nenaplnili, “doplnil Brunclík. Prezident Miloš Zeman sa po voľbách vyjadril k Rómom: Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj: iDNES.cz