V Česku pobúrili nedávne výroky prezidenta Miloša Zemana, ktorý hovoril o nezamestnaných Rómoch. Na protest začali na facebooku zverejňovať snímky,ktoré ich  zachytávajú v práci. Za pár hodín svoju fotografiu na sociálnu sieť dali stovky ľudí.

“Už nás nebaví, ako niektorí tvrdia, že nepracujeme. Ok, tak zahltíme facebook fotografiami z práce, napísal na svojom facebookovom profile Štefan Pongo. Jeho výzvu zdieľala Romea. Zareagovali stovky ľudí, po pár hodinách počet prekročil tisícku. Chceme dávať tie fotky na internet, aby boli neustále na očiach, citovala organizácia Romea Ponga.

Svoj snímku pripojila rómska úradníčka, zdravotné sestry, kamenár, šéfkuchár, mäsiar, servírky, vedúci predajne, skladníčka, stavbyvedúci, robotníci či vodiči. Mnohí pracujú v Británii, ale aj v Írsku či Nemecku.

Prezident minulý týždeň v Olomouckom kraji uviedol, že nezamestnaní v jednej z navštívených obcí sú práve Rómovia. Rozhodne nie som priateľom komunizmu, ale za komunizmu Rómovia museli pracovať. A väčšinou pracovali ako kopáči a keď odmietli pracovať, boli označení za osobu práce sa štítící a išli do väzenia,” vyhlásil Zeman v Kojetíne.

“Okrem toho tam bol taký systém, že tie rómske pracovné čaty viedli opäť Rómovia, ktorí mali prirodzenú autoritu, takže keď v ich tíme niekto nepracoval, tak ho vyfackal. Je to veľmi humánne metóda a spravidla sa osvedčuje, dodal prezident.

Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) Zemana za jeho slová ostro kritizovalo. Podľa neho sú prezidentovej výroky rasistické a prispievajú k vyvolaniu strachu a nenávisti, čo môže ohroziť bezpečnosť ľudí. ERRC mieni, že by mala česká hlava štátu kvôli svojej rétorike odstúpiť .Redakcia spravodajstvá PRESS.TV       Zdroj:Novinky.cz- foto zdroj: Romea.cz

https://www.youtube.com/watch?v=_g9ubJzCBak&t=580s