Prídavky na dieťa sa od januára budúceho roka zvýšia. Rodičia ale peňaženky plné mať nebudú. Nárast podpory pre rodiny nedosiahol ani na euro mesačne.

Keďže od prvého júla sa zvýšilo životné minimum, ktoré štát určil ako sumu potrebnú na prežitie, od januára budúceho roka pôjdu hore aj viaceré dávky pre rodiny s deťmi. Napríklad, prídavok na dieťa, ktorý zarezonoval najviac. Suma, o ktorú si rodičia prilepšia, mnohých prekvapí.

Od januára budúceho roka chcú zvýšiť prídavok na dieťa o 61 centov, to znamená, že rodiny tak budú dostávať mesačne necelých 25 eur na dieťa.

Podpora rodín s deťmi sa však akoby zastavila v čase. Od roku 2015 boli prídavky na dieťa dokonca štyri roky úplne zamrznuté. Až v roku 2018, keďže rástli náklady nízkopríjmových domácností, štát sumu upravil. Rodinám pridal o 16 centov viac. V roku 2020 by vám malo na účte pristáť už 24,95.

Štát zvýši zároveň aj ďalšie príspevky. O 29 centov aj príplatok k prídavku. Takýto rodič si však nemôže uplatňovať daňový bonus a tiež nesmie pracovať. Jednoducho si príplatok môže nárokovať predovšetkým rodič, ktorý žije z dôchodku. Ministerstvo ale argumentuje, že prídavok nie je jedinou pomocou pre rodiny.

“Je tu aj daňový bonus, ktorý spoju s prídavkom na dieťa predstavuje približne 50 eur. Potom je tu príspevok na obedy pre žiakov základných škôl a pre deti v poslednom ročníku materskej školy, tiež príspevok na školské potreby pre prvákov a čo je veľmi dôležité je historické zvýšenie rodičovského príspevku,” reagovala hovorkyňa ministerstva práce Veronika Husárová.

Odborníčka ale upozorňuje, že práve na tieto dávky viaceré rodiny nedosiahnú, narozdiel od prídavkov, ktoré by mali pomôcť všetkým. 

V budúcom roku by sa zvýšenie malo dotknúť zhruba 650-tisíc poberateľov a viac ako milióna detí, na ktoré sa vypláca prídavok na dieťa. Zvýšenie musí ešte schváliť parlament. Zvýšené dávky dostanú potom rodiny od januára 2020.

Zdroj:https://www.tvnoviny.sk