Je Británia naozaj zelená? Rómovia prichádzajú na leto z Anglicka domov, už týždeň sú bez testovania

Len v júli sa z Veľkej Británie vrátilo do sociálne znevýhodnených oblastí takmer 700 ľudí. Odborníci sa obávajú, či sa koronavírus v komunitách znova nerozšíri.

V Žehre, Bystranoch aj Krompachoch hovoria to isté – dúfajú, že predošlé mesiace sa už nikdy nezopakujú. Bystrany boli v karanténe dva týždne, Krompachy približne mesiac a Žehra až dva mesiace. „Mne to ubralo päť až šesť rokov života,” hovorí rozhodne Alžbeta Mižigárová, asistentka podpory zdravia z príspevkovej organizácie Zdravé regióny.

Celé dni strávila v skafandri v malých domoch preplnených ľuďmi a bolo to vyčerpávajúce. Spomína si, ako raz vošla do takého úzkeho domu a v horúčave na ňu z každej strany rozprávali nervózni obyvatelia. Ona v skafandri, zrazu jej začalo hučať v hlave a prišlo jej „plano” – nevoľno. „Chorí ľudia mňa zachraňovali a vynášali z domu.“

Nechcú skončiť za páskou

Ľudia už nechcú zažiť, že sa ráno zobudia a nájdu dom za páskou v karanténe. Prešiel len zhruba mesiac od zrušenia karantény a pravidlá sú však voľné. A Veľká Británia, v ktorej našlo prácu a druhý domov mnoho ľudí, je už na zozname zelených krajín.

Už asi týždeň prichádzajú navrátilci z Anglicka na Slovensko bez akejkoľvek kontroly – nemusia sa preukázať negatívnym testom a ani po piatich dňoch od príchodu nemusia ísť na testy. Navrátilci prichádzajú z Británie do všetkých kútov Slovenska, časť z nich sa však vracia do rizikovejšieho prostredia – do obcí na východnom Slovensku ako Žehra či Bystrany. Tie si na jar prešli karanténou, na ktorú spomínajú ako na hrozný zážitok. Bola to pritom práve Veľká Británia, odkiaľ sa v apríli rozšíril koronavírus do sociálne znevýhodnených lokalít, ktoré štát potom uzavrel.

Aj keď sa ľudia vracajú z Británie na celé Slovensko, zvýšená pozornosť by sa mala venovať šíreniu koronavírusu v chudobnejších oblastiach. Práve tam sa podľa analytikov ministerstva zdravotníctva môže vírus šíriť rýchlejšie vzhľadom na zlé sociálne a ekonomické podmienky.

V júli sa na Slovensko vrátilo z Veľkej Británie 702 osôb, z toho na východné Slovensko prišla drvivá väčšina z nich – až 685. Čísla zbiera príspevková organizácia ministerstva zdravotníctva Zdravé regióny cez asistentov podpory zdravia, ktorí pôsobia v sociálne znevýhodnených oblastiach. Do Bystrian zamierilo 61 navrátilcov, do Žehry 29 a do Krompách 27 osôb.

Žehra. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Toto číslo je porovnateľné s počtom navrátilcov v marci. Ale v oveľa rizikovejšom kontexte,” hovorí Andrej Belák zo Zdravých regiónov. V marci sme nosili rúška a zažívali najprísnejšie obmedzenia, pričom dnes je cesta z Anglicka bez obmedzenia.

Hygienici aj splnomocnenkyňa pre rómske komunity však tvrdia, že zatiaľ nebudú pokračovať v testovaní navrátilcov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Priamo v teréne tak s nimi teraz pracujú predovšetkým asistenti podpory zdravia zo Zdravých regiónov, ktorí naďalej robia prehľad o navrátilcoch zo zahraničia a upozorňujú ich, aké dôležité je sledovať svoje zdravie a prípadné príznaky koronavírusu.

Návratu nákazy sa obáva aj starosta Spišského Podhradia Michal Kapusta. Len v júni sa z Británie vrátilo 140 ľudí, z toho bolo až 20 ľudí pozitívnych na koronavírus. Z nich v pondelok prešli ôsmi ďalším testovaním, aby sa ukázalo, či vírus ešte majú, a starosta ešte čaká na výsledky.

Kapusta vysvetľuje, že do obce sa každý rok v lete vracia asi 400 Rómov, z toho 200 z nich je už teraz doma. Netrúfa si odhadnúť, či príde ďalšia stovka ľudí. „Teraz máme v obci asi 10 ľudí, ktorí prišli za posledný týždeň, ale netestovali sme ich, pretože to už nemôžeme robiť,” hovorí Kapusta.

A tak v obci už len dotestujú tých, ktorí sa z Británie vrátili ešte pred 20. júlom a viac nič. „Pokiaľ sa u niekoho neprejavia klinické príznaky, nebude mať horúčku alebo bolesti, tak sa nič riešiť nebude,” tvrdí starosta.

Regionálna hygienička zo Spišskej Novej Vsi Renáta Hudáková tvrdí, že obavy z návratov z Británie majú už dlhšie. „Epidemiologická situácia je teraz v poriadku, ale monitorujeme situáciu a spolupracujeme so samosprávami a terénnymi pracovníkmi. Ale rátame s tým, že po príchode navrátilcov z krajín sa môže zhoršiť. Obávame sa, ale veríme, že sa už nezopakuje to, čo sme mali na jar,” tvrdí hygienička.

Krompachy. Foto N – Tomáš Benedikovič

Hudáková vysvetľuje, že po zaradení Británie na zoznam zelených krajín nemajú vydané žiadne špeciálne regionálne opatrenia. „Nie je povinnosť zotrvať v domácej izolácii, nie je povinnosť nahlásiť sa k nám či na obec. Jednoducho je to na dobrovoľnosti.“ Dobrovoľné testovanie však už nie je zadarmo. Je prirodzené, že ľudia z chudobných lokalít si nemôžu dovoliť zaplatiť drahé testy na koronavírus.

Regionálni hygienici tak teraz nebudú vydávať žiadne prísne opatrenia, iba ak by sa koronavírus ukázal. „O tom sa však dozvieme, až keď u niekoho ochorenie prepukne do klinických príznakov a bude vyšetrený,” tvrdí Hudáková.

Nikto nevie, koľkí prídu

Je to tak každý rok – v lete sa Rómovia žijúci v Británii vracajú domov na prázdniny. Vrátia sa za rodinou, niektorí aj dokončiť rozostavané domy v rodnej dedine, na ktoré si zarobili v zahraničí.

Každý má vlastnú verziu predpovede, koľko ľudí sa vráti v tento mimoriadny rok spojený s koronavírusom. Kým starosta v Žehre očakáva, že sa vráti už len pár rodín, asistentky podpory zdravia predpovedajú ďalšiu stovku navrátilcov.

Starosta Žehry Marián Kandráč tvrdí, že mnohým sa už neoplatí vrátiť v auguste len na pár týždňov, keďže v septembri sa musia deti vrátiť znova do britských škôl. Na dochádzku sa v britských školách pozerá veľmi prísne – za pár vymeškaných hodín môžu dostať rodičia vysoké pokuty.

Starosta Žehry Marián Kandráč. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vo Veľkej Británii sa termíny letných prázdnin rôznia podľa regiónu. Väčšina ľudí sa na Slovensko vracia z mesta Sheffield, kde sa letné prázdniny začali ešte len minulý týždeň. Miestni tak netušia, či návrat „Angličanov“ nepríde až v týchto dňoch. „Ak je to pravda, tak to je zlá správa,” myslí si starosta Spišského Podhradia Michal Kapusta. Aj on sa však prikláňa skôr k verzii, že v auguste sa im už na tých pár týždňov neoplatí vrátiť.

Natočili sa na Facebook

Do 20. júla, keď Anglicko zaradili medzi bezpečné krajiny, asistenti podpory zdravia zo Zdravých regiónov priamo v teréne zisťovali, kto sa vrátil zo zahraničia. Robili zdravotnú osvetu, na ktorú sú experti – vysvetľovanie, presviedčanie a upokojovanie. Vysvetlili im, že musia ostať v domácej karanténe a presviedčali ich, aby sa v piaty deň po návrate skutočne dali otestovať. Potom aj dohliadli, či na testovanie išli a oznámili im výsledky.

Zoznamy navrátilcov zo zahraničia pracovníci posielali Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi. Ten už postupne pripravoval testy na mobilných odberných miestach – zväčša v Spišskej Novej Vsi, v Poprade alebo v Rožňave. Od mája sa potvrdili štyri prípady koronavírusu v Žehre a jeden v Bystranoch.

Asistenti podpory zdravia na Spiši. Foto N – Tomáš Benedikovič

V Spišskom Podhradí mali tiež zaužívané, že ak navrátilec ukázal negatívny test pri príchode, stačilo, ak išiel na testovanie na Slovensku iba raz. Ak negatívny test nemal, musel sa otestovať dvakrát.

Ako sa o navrátilcoch dozvedia priamo v obci? „Dnes prídu piati,” hlási v pondelok Alžbeta Mižigárová za oblasť Spišské Vlachy, za ktorú zodpovedá. Počty navrátilcov hlási v pondelky, stredy a v piatky svojmu koordinátorovi Petrovi Molekovi, ktorý má na starosti širšiu oblasť – viac obcí na Spiši.

Asistenti podpory zdravia sa o navrátilcoch dozvedia rôznymi spôsobmi. Keďže bývajú a žijú priamo v lokalitách, dozvedia sa to od susedov, všimnú si dom, v ktorom sa večer po dlhšom čase svieti, alebo auto s britským evidenčným číslo. O piatich navrátilcoch sa Alžbeta dozvedela trochu inak – na Facebook si zavesili video, v ktorom si naživo natáčali cestu domov. „A už o nich viem,” smeje sa.

Aj keď už viac ako týždeň je Británia zelenou krajinou, asistenti zo Zdravých regiónov si ďalej udržiavajú prehľad, kto odtiaľ prichádza. Na testovanie ich už poslať nemôžu, a tak sledujú iba príznaky. Ak by sa u niekoho prejavili, všeobecný lekár rozhodne, či ho pošle na testy.

Foto N – Tomáš Benedikovič

To isté pripomína aj Úrad verejného zdravotníctva. „Ak sa u osôb po návrate zo zahraničia, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny prišli, prejavia príznaky respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a oboznámiť ho s cestovateľskou anamnézou. Lekár následne určí ďalší postup diagnostiky a liečby.”

Úrad situáciu stále pozorne sleduje. „Regionálne úrady verejného zdravotníctva pozorne sledujú epidemiologickú situáciu v lokalitách, kde sa vopred predpokladá početnejší príchod navrátilcov zo Spojeného kráľovstva. So zámerom mať v danej oblasti prehľad úrady spolupracujú s predstaviteľmi samospráv i terénnymi pracovníkmi,” vysvetľuje hovorkyňa Daša Račková.

Úrady to monitorujú

Splnomocnenkyňa pre rómske komunity Andrea Bučková tvrdí, že obce zo začiatku mali menšie obavy, ale v súčasnosti je už situácia pokojná. „Epidemiologická situácia v obciach obývaných marginalizovanými rómskymi komunitami je v súčasnosti priaznivá a prostredníctvom regionálnych kancelárií ďalej monitorujeme situáciu v komunitách na každodennej báze,” uvádza Bučková.

Ak by došlo k zhoršeniu epidemiologickej situácie, opätovne zasadne Ústredný krízový štáb a Permanentný krízový štáb. „A v prípade potreby bude pravdepodobne opätovne spustená súčinnosť so zložkami OS SR,” dodáva.

Úrad splnomocnenca vytvoril e-mailovú adresu covidrk@minv.sk, na ktorú obce posielajú týždenný prehľad o navrátilcoch. Tiež spolupracuje s Úradom verejného zdravotníctva na pláne pre prípad druhej vlny pandémie COVID-19.

Foto N - Tomáš BenedikovičFoto N – Tomáš Benedikovič

Andreja Beláka zo Zdravých regiónov počet návratov z Británie v júli znepokojil. Nemyslí si však, že by sa regióny mali vrátiť k striktným uzáverám, opatrenia je potrebné zavádzať podľa okolností lokálne. „Ak sa to však má riešiť lokálne, regionálne úrady verejného zdravotníctva potrebujú kapacity v teréne a mali by systematicky spolupracovať s projektmi Zdravých komunít,” tvrdí.

Regionálna hygienička zo Spišskej Novej Vsi hovorí, že budú postupovať lokálne. „Ak budú vydané opatrenia, budú sa týkať najprv len jednotlivcov,” tvrdí Renáta Hudáková. Ak by sa v jednej komunite ukázalo viac prípadov, môžu pristúpiť aj k ďalším opatreniam, napríklad k obmedzeniu hromadných podujatí.

Najhoršie je oznámiť výsledok

V Bystranoch, Žehre a v Krompachoch je však teraz situácia pokojná. Ľudia sa už pomaly spamätali z uzavretia z karantény a dúfajú, že im nákazu zo zahraničia nikto neprinesie. Asistenti podpory zdravia tak už len spomínajú na týždne, keď boli celé komunity uzavreté v karanténe.

Helena Kroščenová z Bystrian a Lucia Horvátová zo Žehry sa zobudili vo svojich domoch za páskami karantény. Milan Pollák v Krompachoch podvečer počul, že nad jeho domom letí vrtuľník akosi nízko a potom videl, ako sa otočil a neďaleko pristál. „Toto sa neskončí dobre,” povedal si a o pár minút sa z Facebooku dozvedel, že Krompachy budú v karanténe.

Alžbeta Mižigárová aj s manželom boli na návšteve u rodiny v Žehre a karanténe unikli len o pár hodín. Keď odchádzali z lokality, tak už videli nachystané betónové panely, ktorými o hodinu neskôr oblasť uzavreli.

Aký bol ich denný režim? Asistenti si podelili lokalitu a každý deň monitorovali svoje domy či „bunky”. Spísali presný zoznam obyvateľov a kontrolovali ich zdravotný stav. Keď niekto potreboval lieky, sprostredkovali ich u lekára. Mobil im neprestal zvoniť ani o polnoci, na nohách potom boli znova o šiestej ráno.

Helena Kroščenová z Bystrian. Foto N – Tomáš BenedikovičMilan Pollák z Krompách. Foto N – Tomáš Benedikovič

Alžbeta hovorí, že nikomu by nepriala mať povinnosť oznamovať ľuďom, že ich výsledky na koronavírus sú pozitívne. „Žena štyri dni nevedela o tom, že je pozitívna. Až kým som nedostala jej papiere do ruky. Išla som do domu, kde sú pätnásti v dome 2 x 2 metre. A bola som medzi nimi,” opisuje Alžbeta.

Bola to tehotná žena. „Pani, viete o tom, že ste pozitívna? Pozrela na mňa a odpadla.”

Alžbeta pripomína, že ich hlavnou úlohou je robiť osvetu. Často sa to týka aj presviedčania o tom, že koronavírus je reálna hrozba. Alžbeta si spomína, ako videla muža s koronavírusom rozprávať sa so skupinkou ľudí, akoby sa nič nestalo. „Iba ja a on sme vedeli, že je nakazený. Nemôžeme ostatným hovoriť, kto má koronavírus. Zobrala som si ho bokom a pýtam sa ho: Čo to robíš?“ Muž vysvetľoval, že koronavírusu neverí, ona ho presviedčala o opaku.

Koordinátor Peter Molek hovorí, ako robili aj počas sviatkov a cez víkendy. „Na Zelený štvrtok sme si spravili štyri rezne. Na Veľký piatok sme roznášali rúška, rukavice, dezinfekciu. Na Bielu sobotu sme si zase spravili osem chlebíčkov. Tak a toto bola naša Veľká noc.“

Zdroj:https://dennikn.sk/