• Britské médiá reagujú zhodne tvrdo na včerajšie hlasovanie o brexitovej dohode a Theresu Mayovú vôbec nešetria.
  • Podobne štipľavo kritický je aj ostrovný bulvár, keď napríklad The Sun píše, že “brexitová dohoda Mayovej je mŕtva ako (vták, pozn. red.) dodo.”
Reakcie britských médií: Je to historická porážka a úplné poníženie premiérky Mayovej

Zdroj: Reuters

Za historickú porážku a úplné poníženie premiérky Theresy Mayovej označujú dnes zhodne britské médiá výsledok utorkového hlasovania, v ktorom poslanci Dolnej snemovne odmietli brexitovú dohodu, ktorú britská vláda vyrokovala s Bruselom a ktorá má upraviť podmienky britského odchodu z európskeho bloku. Podľa bulvárneho denníka The Sun je dohoda úplne mŕtva a podľa bulváru Daily Mail premiérka teraz bojuje o svoje prežitie.

“Mayová utrpela historickú porážku,” napísal na titulnej stránke denník The Guardian. Tiež denník Financial Times upozorňuje, že porážka vlády v Dolnej snemovni bola najvýraznejšia “v modernej histórii”. Dohoda o brexite bola zamietnutá rozdielom 230 hlasov, pričom doteraz najkrutejšiu porážku zažil v roku 1924 labouristický premiér Ramsay MacDonald, a to o 166 hlasov.

Na toto je treba zvláštny druh schopností

Za “úplné poníženie” britskej premiérky utorkové hlasovanie označil na titulnej strane denník The Daily Telegraph. “Je treba zvláštny druh schopností, aby ste proti sebe dokázali zjednotiť toľko ľudí,” stojí v komentári týchto novín k výsledku kľúčového hlasovania. Tiež denník s názvom “i” označil výsledok utorkového hlasovania za “historické poníženie” a na titulnej strane zverejnil fotografiu premiérky Mayovej.