BRATISLAVA  – Ak by boli parlamentné voľby na jeseň tohto roka, najviac prvovoličov by volilo Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS). Vyplýva to z prieskumu, ktorí robili v októbri na vzorke 1 000 respondentov vo veku od 15 do 24 rokov medzi prvovoličmi.

 

Prieskum realizovala prostredníctvom agentúry Focus Rada mládeže Slovenska. „Po strane Kotleba – ĽSNS, ktorú by volilo 20,1 percenta oslovených, má druhé najväčšie preferencie strana Sloboda a Solidarita (14,1 percenta), na treťom mieste je hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (13 percent),“ povedal Michal Považan z Rady mládeže.

 

Pod päťpercentnou hranicou sa nachádza Spolu – občianska demokracia, ktorej by odovzdalo svoj hlas 2,9 percenta mladých, Most-Híd (2,1 %), Strana zelených Slovenska (2 %), Strana maďarskej komunity (1,4 %) a Demokrati Slovenska (1,1 %). Ďalšie politické subjekty získali menej ako jedno percento hlasov opýtaných.

SAS BODUJE NAJMÄ U MLADÝCH V BRATISLAVE

Zistenia prieskumu poukazujú na odlišnosť politických preferencií prvovoličov podľa jednotlivých krajov, veľkosti sídel i pohlavia.

„Extrémistov by si vybrali najmä muži z Banskobystrického kraja, stranu SaS by najviac volili mladí vo veku 20 – 24 rokov z Bratislavského kraja. Tretia najsilnejšia strana v prieskume OĽaNO mala najväčšiu podporu u mladých mužov z väčších miest,“ povedala Katarína Čavojská z rady mládeže.

 

Tí, ktorí nevedeli uviesť, koho by volili, sú častejšie mladé ženy a respondenti, ktorí nemajú skúsenosť s dlhším pobytom v zahraničí. Respondenti, ktorí uviedli, že by sa na voľbách nezúčastnili, sú najčastejšie mladí ľudia, ktorí nemajú skúsenosť s mládežníckou organizáciou ani dobrovoľníctvom.

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj: https://www.webnoviny.sk/