V jednotlivých rómskych osadách treba nájsť spôsob, ako zaistiť bezpečnosť a dodržiavanie slušného poriadku a správania sa.

ŽIJÚ V NELEGÁLNYCH PRÍBYTKOCH

Konštatoval to na utorkovom rokovaní vlády vo Svidníku premiér Peter Pellegrini po tom, ako vláda vzala na vedomie Monitorovaciu správu plnenia Stratégie Slovenskej republiky pre integráciu Rómov do roku 2020.

Ľuďom, ktorí žijú v týchto osadách tolerujeme, že žijú v nelegálnych príbytkoch, na súkromných pozemkoch. Nemôžeme však tolerovať neporiadok, ktorý tam je. A preto žiadam členov vlády, aby prišli s návrhom, ako vynútiť aspoň upratovanie v týchto obciach. Minimálne musia aspoň udržiavať elementárny poriadok. Nie je možné, aby turisti pri vstupe do Slovenského raja museli prechádzať cez haldu plastových fliaš a rôznych vecí. Myslím si, že vláda nájde spôsob, aby zaplatila technické prostriedky, kontajner či odvoz, ale nemôžu od nás čakať, že budeme namiesto nich upratovať neporiadok, ktorý si urobili v okolí svojich osád,“ uviedol Pellegrini.

PRAVIDLÁ SLUŠNÉHO SPRÁVANIA

Predseda vlády dodal, že to bude jedno z ďalších opatrení, kde Rómom treba ukázať, že pravidlá slušného správania sa a dodržiavanie zákonov platí pre všetkých.

„Ale to vždy pôjde v kombinácii s pozitívnymi opatreniami – vytváraním dostatočného množstva miest v materských školách, zvyšovaním kapacít škôl či pripravovaním motivačného prostredia pre naše firmy, ktoré zamestnávajú Rómov. Firmy už prejavili ochotu a preto budeme hľadať možnosť odmeniť firmy, ktoré budú zamestnávať Rómov dlhšie ako 12 mesiacov,“ informoval Pellegrini. 

Zdroj : od Webnoviny.sk SITA  redakcia spravodajstvá PRESS.TV