Predali byt, aby mali na operácie za TISÍCKY EUR: Bojovník Teo (2,5) má vzácne ochorenie!

Statočný Teo (2,5) bojuje s nezvyčajnou chorobou! Nádherný chlapček so zvedavým pohľadom sa narodil bez kosti a pršteka na pravej nôžke, hrozilo, že nebude chodiť. Aj keď sa Elena (39) zo Starej Ľubovne pokúšala synčeka liečiť doma, skúsenosti a materinský cit ju napokon zaviedli k špecialistovi do Viedne. Na liečbu však potrebuje desaťtisíce eur, s manželom sa preto rozhodla predať byt.

Hoci večne usmiatej mame prítulného chlapčeka lekári tvrdili, že prirodzenou cestou nikdy neotehotnie, stal sa zázrak a malý Teo bol na svete. „Po pôrode mi povedali, že to vyzerá na pec-ku, takzvanú konskú nohu vytočenú dovnútra. Teovi chýbal aj prštek, pamätám si, že na nás chodili pozerať, ako na atrakciu, personál žartoval, že v bruchu mu bolo asi tesno,“rozhovorila sa Elena.

V ďalších týždňoch a mesiacoch sa rozkrútil kolotoč návštev u lekárov. Keď špičkový odborník v Bratislave Tea prehmatal, dieťatko spustilo plač. „Hovoril, že buď mu nôžku napravil alebo zlomil. Potom ju dali do sadry. Takto sme sa do hlavného mesta vracali niekoľkokrát, no Teov stav sa nelepšil. Chceli mu dokonca pretnúť achilovku, no a mne nahovárali, že dnes už existujú protézy. Celkovo mi chýbalo viac ľudskosti,” zúfala sympatická Elena.

Fibulárna hemimélia

Zriedkavá porucha, pri ktorej chýba časť alebo celá kosť, čo spôsobuje deformity nohy a členkov, kosti môžu chýbať aj v kĺbe a chodidle, noha je potom kratšia a môže byť zrotovaná.

Teo zvláda operácie ukážkovo.

Neoblomná matka sa so synovým stavom nezmierila a cez internet natrafila na doktora z Viedne. Ten na veľké prekvapenie poprel tvrdenia slovenských kolegov. „Potvrdil, že nejde o konskú nohu, ale o hemimeliu, ktorá sa vyskytuje iba ojedinele. Bez ďalšej liečby by sa Teo už na nohy nepostavil,“dozvedela sa zarazená žena.

Lekár vo Viedni rodičom oznámil, že budú potrebovať desaťtisíce eur. Odkiaľ ich zobrať, keď naša poisťovňa liečbu preplatiť nechcela?! A tak prišlo k ráznemu rozhodnutiu. Rodičia predali byt, len aby synčeka zachránili a presťahovali sa do malej dedinky Matysová so 70 obyvateľmi.  „Kúpili sme si domček a obyčajnú daciu, aby sme mali čím jazdiť s Teom za lekármi. Staré auto už dosluhovalo,“ prezradila Elena.

Starostlivosť vo Viedni si slovenská rodina pochvaľuje.

Prvá Teova operácia vyšla na 17-tisíc eur, ďalšie tisícky stáli konzultácie, pomôcky a bývanie. Teo dostal pri operácii špeciálny fixátor, jeho nožičku predĺžili o štyri centimetre. „Na šesť týždňov sme sa presťahovali do Viedne. Lekár bol nielen skvelý ortopéd, ale aj fyzioterapeut i psychológ. Domov nás prepustil skôr, len aby sme platili menej. Ostali sme v telefonickom kontakte. Taký vynikajúci prístup som ešte nezažila,“ prezradila spokojnejšia mama.

Chlapčekovu odolnosť by mu mohli závidieť aj dospeláci.

Šikovný Teo začal postupne robiť pokroky a hoci teraz mierne kríva, dokáže samostatne chodiť. Pri prvej operácii mu predĺžili nožičku o štyri centimetre, postupne ho však čakajú ďalšie zákroky. Mama je však rada, že lekár z Viedne dal chlapčekovi novú nádej. „Na jednu operáciu nám ešte peniaze ostali, čo bude ďalej ale netušíme,“ dodáva Elena.

Čo hovorí ministerstvo

Podľa informácií z ministerstva zdravotníctva, operácie fibulárnej hemimélie sa na Slovensku vykonávajú na Klinike detskej ortopédie Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.

Zákon hovorí, že poistenec má právo na úhradu nákladov súvisiacich s liečbou za hranicami, ak súhlasí zdravotná poisťovňa. Platí to najmä za konkrétnych podmienok – napríklad ak ochorenie nie je možné liečiť na Slovensku, ale aj keď sa požadovaná liečba u nás nedá porovnať s účinnosťou a bezpečnosťou v cudzine. Práve druhá možnosť by mohla byť v prospech malého Tea. „Poistenec môže požiadať aj o dodatočné vydanie súhlasu najneskôr do jedného roka odo dňa poskytnutia zdravotnej starostlivosti,“ hovorí Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva. Podľa nej možno v prípade Tea požiadať aj o preplatenie nákladov do výšky sumy uhrádzanej za obdobnú liečbu v Slovenskej republike.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV  Zdroj:https://www1.pluska.sk/

 

 

 

Advertisements
https://cdn.onesignal.com/sdks/OneSignalSDK.js