Firma uviedla, že zásobovanie ohrozené nie je, keďže uskladnený bourbon bol ešte mladý.

Mohutný požiar zničil v utorok v americkom štáte Kentucky sklad spoločnosti Jim Beam, v ktorom bolo umiestnených najmenej 45-tisíc sudov s bourbonom. Informovala o tom v stredu spravodajská televízia CNN.

Požiar šesťpodlažného skladu v meste Versailles v Kentucky vypukol v utorok okolo 23.30 h miestneho času (streda 05.30 h SELČ) a na jeho hasení sa podieľa 40 hasičov z piatich okresov. Plamene preskočili aj na druhý sklad, ten sa však podarilo uhasiť.

Budova skladu, v ktorom požiar vypukol, sa zrútila, avšak jej trosky v dôsledku prítomnosti veľkého množstva alkoholu horeli ešte v stredu dopoludnia, uviedol predstaviteľ miestnej polície Michael Fortney. Dodal, že požiar mohol spôsobiť blesk a jeho vypuknutie nahlásil člen ochranky.

Predstavitelia spoločnosti Beam Suntory, ktorá je materskou spoločnosťou firmy Jim Beam, na žiadosť o vyjadrenie zo strany CNN nereagovali.

Na snímke plamene a dym pri požiari skladu v liehovare Jim Beam vo Woodford County v americkom štáte Kentucky.Foto: TASR/Pat McDonogh/Courier Journal via AP

Alkohol zafarbil rieku Kentucky

V každom zo 45-tisíc sudov bolo 200 litrov bourbonu. Požiar tak zničil 9 miliónov litrov alkoholu. Firma uviedla, že zásobovanie ohrozené nie je, keďže uskladnený bourbon bol ešte mladý. V Kentucky má spoločnosť celkovo 126 skladov, v ktorých sa nachádza 3,3 milióna sudov. Uviedla agentúra Reuters.

Požiar je však veľkou ranou pre okolie skladu, všade totiž cítiť alkoholový zápach. Tisíce litrov bourbonu unikli do rieky Kentucky, nad ktorou sa rovnako vznáša nepríjemný zápach. Alkohol v rieke je navyše hrozbou pre ryby.