Video: Sonda InSight pristála na Marse, priniesla už aj prvé zábery (aktualizované)

Po niekoľkomesačnej púti vesmírom, ktorá sa začala 5. mája štartom rakety Atlas V z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii, v pondelok pristála na povrchu Marsu sonda InSight.

 

Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) po tom, ako do riadiaceho strediska „doletel“ rádiový signál potvrdzujúci pristátie. Ten putoval od Marsu k Zemi, čo je zhruba 160 miliónov kilometrov, viac ako osem minút. Zatiaľ nie je potvrdené, či je so sondou všetko v poriadku a či bude plne fungovať.

 

Len 15 sekúnd mala na úspešné oddelenie tepelného štítu, ktorý ju chránil počas preletu marťanskou atmosférou, ďalších desať sekúnd mala na vysunutie nôh. Celý proces od vniknutia do atmosféry až po dosadnutie na povrch Marsu trval zhruba šesť minút.

Sonda InSight pristála v rovníkovej oblasti Marsu, o ktorej sa predpokladá, že sa tam nenachádzajú veľké a pre misiu potenciálne nebezpečné skaly. Po pristátí má InSight s pomocou mechanického ramena rozložiť vedecké prístroje na povrchu planéty vrátane špeciálne vyvinutého seizmometra.

3D OBRAZ PLANÉTY

Cieľom misie InSight je pochopiť procesy, ktoré formovali kamenné planéty vnútornej časti Slnečnej sústavy, medzi ktoré patrí aj Zem, a zároveň zaznamenávať seizmologickú aktivitu Marsu.

NASAInSight

@NASAInSight

I feel you, – and soon I’ll know your heart. With this safe landing, I’m here. I’m home.
http://mars.nasa.gov/InSight 

InSight Mission

The InSight lander will study the interior of Mars and listen for Marsquakes.

mars.nasa.gov