Obyčajná mucha má na sebe obrovské množstvo baktérií. Jedlo, na ktoré sadne, môže byť nebezpečné.
Ak v reštaurácii zbadáme švába, obvykle z miesta vystrelíme rýchlosťou namydlenej rakety. Nad muchami pasúcimi sa na našom pokrme často len mávneme rukou.
V lete nie je o muchy naozaj núdza. Málokto si však uvedomuje, aký nebezpečný môže byť tento hmyz. Muchy prenášajú až dvakrát viac druhov baktérií a chorôb ako spomínané šváby. Upozorňuje na to Discovery Channel.
Čím sa živia muchy? Mucha domáca si s obľubou sadá na tie najodpornejšie veci, aké si len vieme predstaviť – výkaly, mŕtvoly zvierat (a ľudí), rozkladajúce sa smeti. Potravu konzumuje tak, že vypustí na jedlo enzýmy, tie ho rozložia a mucha obsah vypije.

Telo muchy: baktérie a vírusy

To však nie je to najnechutnejšie, čo taká nenápadná mucha dokáže. Otravný hmyz na svojom tele nosí obrovské množstvo baktérií a vírusov. Samotné nasávanie potravy jedlo nekontaminuje, úplne stačí, keď na ňom mucha sedí.

Na to, aby mucha preniesla niekoľko druhov chorôb zo svojich chlpatých nožičiek na naše jedlo, stačí sekunda. Muchy takto môžu prenášať napríklad choleru, dyzentériu či týfus. Pri výletoch do exotiky by sme si mali dávať zvlášť dobrý pozor.

Najlepšou ochranou je preto vyhýbanie sa jedlu, na ktorom sedela mucha.

Video bolo natočené pod mikroskopom. Zdroj textu: https://www.aktuality.sk/

Video zdroj: Facebook.com