Za najväčšie riziko považuje súdržnosť klubu OĽANO.

Premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) trápi, ako sa skladá budúca vládna koalícia. Trápi ho tiež, že Igor Matovič (OĽANO), ktorý je poverený zostavením novej vlády, chce založiť fond na investigatívnu žurnalistiku, ktorá by plnila v budúcej vláde úlohu protikorupčnej jednotky.

“Trápi ma, že nový pán premiér chce za štátne peniaze kupovať novinárov zo štátneho fondu. Pre mňa je neprípustné, aby za peniaze štátnych daňových poplatníkov kupoval časť investigatívnej novinárskej obce,” uviedol pred rokovaním vlády.

Podotkol, že ho tiež “vyrušujú” prvé mená, ktoré znejú pri nových potenciálnych ministroch. Podľa premiéra sú to ľudia, ktorí majú “priame pracovné vzťahy z minulosti s osobami, ktoré boli považované za oligarchov”.

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.Foto: TASR

 

Dosluhujúci predseda vlády si nemyslí, že budúca koalícia vydrží celé funkčné obdobie. Za jej najväčšie riziko považuje súdržnosť poslaneckého klubu OĽaNO.

“Pozrite sa na tú rôznorodú skupinu, ktorá sa teraz uvidí prvýkrát. Sú tam umelci, športovci, predajcovia športových potrieb, kňazi, na druhej strane málo právnikov, málo ekonómov, je to taký divný klub,” uviedol premiér.

Na otázku, či Smer-DS bude aktívne podnecovať nesúlad a konfrontáciu vo vnútri koalície, povedal, že to nie je potrebné. Pripomenul, že OĽaNO nikdy nedokázalo udržať jednotu poslaneckého klubu počas celého funkčného obdobia a neverí v to ani teraz. “Im chvíľu vydrží eufória, ale oni sú schopní sa rozbiť aj sami,” povedal.

Igor Matovič, ktorého hnutie OĽANO zvíťazilo v sobotných (29. 2.) parlamentných voľbách, by chcel v budúcej vláde protikorupčnú jednotku. Vie si ju predstaviť aj vo forme fondu na investigatívnu žurnalistiku, kde by médiá mohli byť “nezávislým arbitrom”. Investigatívni novinári by dohliadali na čistotu verejných obstarávaní, nakladania s verejnými zdrojmi a činnosť na ministerstvách.