Pôvodom pochádza z Argentíny.

Obama nungara.
Obama nungara.Foto: Profi

Európou sa šíri nebezpečný ploskavec z Južnej Ameriky, ktorý sa volá obama nungara. Tento jedinec môže svojou pažravosťou ohroziť európske pôdne ekosystémy, nakoľko požiera slimáky, dážďovky a ďalšie pôdne organizmy, varuje český portál TN.cz.

Obama nungara dorastá do veľkosti piatich až desiatich centimetrov a telo má pokryté “stovkami očí”. Podľa vedcov ide o najnebezpečnejšieho invazívneho ploskavca.

„Živí sa najmä dážďovkami a suchozemskými ulitníkmi. Neohrozuje iba tieto živočíchy, ale celú pôdu, ktorú dážďovky obrábajú. Naopak v Južnej Amerike sa živí inými ploskavcami,” cituje portál Petra Dolejša zo zoologického oddelenia z pražského Národního muzea.

Hoci obama nungara menom pripomína bývalého amerického prezidenta, podobnosť je náhodná. V jazyku juhoamerického indiánskeho kmeňa totiž doslovný preklad znamená „ploské zviera”.

Problémom je, že proti tomuto „červovi” neexistujú žiadne chemické postreky. Najväčšie problémy robí najmä francúzskym farmárom a záhradkárom, no objavuje sa napríklad aj v Španielsku, Portugalsku, Veľkej Británii, Taliansku či Belgicku.

Mapa napadnutých miest vo Francúzsku.

Mapa napadnutých miest vo Francúzsku.Foto: Profimedia

Pozrite si, ako obama nungara loví:

Zdroj: https://www.tvnoviny.sk/